Premiär för norrbottnisk medievecka

Filmpremiär, mediepolitik, kommunikation och musik. Det är några av programpunkterna under Norrbotten Media Week som startar idag.

Luleå2016-02-08 06:00

– Vi vill på ett konkret sätt visa upp vad kommunikationsbranschen, tillsammans med film, musik och design, gör på dagarna. För det är en ganska osynlig bransch som ändå stöttar övrigt näringsliv på många olika sätt när det gäller kommunikation, säger Ella Jonsson, varumärkesstrateg och copywriter på Helikopter Brand Design, en av de kommunikationsbyråer i Luleå och Piteå, som tagit initiativet till att arrangera Norrbotten Media Week.

– Vi har sytt ihop hela programmet tillsammans, haft möten varje vecka under hösten och vintern. Det har varit mycket arbete men vi har haft väldigt roligt.

Hur kom ni på idén?

– Många av oss har varit i Austin på South by Southwest-festivalen så inspirationen kommer väldigt mycket därifrån. Det handlar om att förmedla ny kunskap och omvärldsspaning och att vi kan göra det här på hemmaplan, att man inte behöver åka iväg utan att de här duktiga "gurusarna" får komma hit, säger Ella Jonsson och berättar att det kommer föreläsare från bland annat Austin och Stockholm.

På tisdagen kommer bland annat journalisten Martin Schibbye, och onsdagen är vikt åt marknadskommunikation och media.

– Sedan tycker jag att man ska hålla koll på torsdagen och fredagen också, då blir det mycket lokalt innehåll.

Vad har du för förhoppningar på veckan?

– Att det blir fullspäckat med folk, en massa spännande möten där man skapar nya kontakter. Sedan hoppas jag att jag kommer att få en massa nya insikter och idéer. Och det hoppas jag att alla andra också kommer att få.

Kuriren rekommenderar

Läs mer: De hade högst inkomst i din kommun.

Läs mer: Här hittar du samtliga fastighetsaffärer 

Läs mer: Världskändisarnas udda besök i Norrbotten. 

Läs mer: 14 personer du inte visste är från Norrbotten 

Läs mer: 14 Luleåsaker du minns om du var ung på 80- och 90-talet

Läs mer: Kändisar som håller på Luleå Hockey

Läs mer: Hockeybloggen

Vill du ha nyheter från Kuriren på din facebook - Gilla Kuriren här.

Vill du ha nyheter från Boden på din facebook - Gilla Kuriren Boden här.

Vill du ha nyheter från Gällivare på din facebook - Gilla Kuriren Gällivare här.

Vill du ha nyheter från Kalix på din facebook - Gilla Kuriren Kalix här.

Vill du ha nyheter från Haparanda på din facebook - Gilla Kuriren Haparanda här.

Vill du ha nyheter från Kiruna på din facebook - Gilla Kuriren Kiruna här.

Norrbotten Media Week pågår 8-14 februari. Arrangemanget sker i samarbete med flera kommunikationsbyråer i Luleå och Piteå, Filmpool Nord, BD Pop, Go Business, Creative Nodes Fusion och Pite Science park. Arrangemanget sker både i Luleå och Piteå och tanken är att det ska bli ett årligen återkommande evenemang. "Då vill vi gärna att det här ska äga rum på många platser i Norrbotten, inte bara i Luleå och Piteå", säger Ella Jonsson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!