Torsdagens avgörande i "Sveriges mästerkock" blev en kavalkad i känslor för de återstående norrbottningarna i tävlingen. När 24 deltagare blev 12 fick både Nazuk Turdieva, från Boden, och Mica Eriksson Nyberg, från Gällivare, glädjande besked. Men vägen dit var tuff.
– Det var väldigt jobbigt i Gävle. Man visste inte vilka som var med och vilken nivå de låg på matlagningsmässigt. Jag kände osäkerhet kring om jag var bra nog och räckte till – plus lite sömn på det. Det var mycket stress och press inombords, berättar Turdieva.
Uppgiften var att laga en måltid med varm sås och när bodensaren gick in till juryn, med deltagaren Stefanie Forsberg Gonzalez vid sin sida, kunde hon inte hålla tillbaka tårarna. Hon beskriver sig själv som ett "nervvrak".
– De som känner mig skulle aldrig säga att jag har lätt till tårar men när det kommer till maten blir det så viktigt för mig och då kan jag inte behärska mig. Då släpper allting även om jag försöker hålla ihop det. Jag tycker själv att det är väldigt jobbigt att se folk gråta i tv och försöker låta bli, men det är för känsligt och för viktigt för mig, säger hon.
29-åringen berättar att hon inte känt sig bra nog för att våga söka till tävlingen, men segern i SVT:s "Bäst i köket" har gett henne förnyat självförtroende.
Har du en fördel av att ha medverkat i tv förut?
– Ja, det tycker jag verkligen. Att laga mat på tid hade jag fördel i av att ha gjort tidigare, jag märkte stressen de andra hade när jag själv hade ett lugn i matlagningen.
Tror du juryn hade högre förväntningar på dig?
– Jag har tänkt lite grann på det och hoppas att de kollade på alla med samma ögon. De andra deltagarna retade mig och tyckte att det var lite fuskigt att jag vunnit det andra programmet.
Efter kvaltävlingen i Gävle väntade huvudtävlingen i Stockholm och tårar förbyttes till glädje och förväntningar.
– Innan jag sökte sa jag att det vore väldigt pinsamt om jag åkte ut i början efter att ha vunnit det andra programmet. Jag vill bevisa att vi förtjänade att vinna ("Bäst i köket") och vill visa att vi är så bra som vi var.
Hur kändes det att få beskedet?
– Då släppte allt. Jag var så stolt och så glad. Det hade gått bra under hela tävlingen i Gävle och jag kände att jag hade chans att gå vidare. Det var väldigt skönt att gå till topp tolv – det var verkligen en milstolpe, säger Nazuk Turdieva.