Hemma hos bröderna Rensfeldt – 100 mil från hem: "Pratar om allt"

Luleå
Lästid cirka 8 min

I ett betonghus på Söder skapade Movits Luleånostalgi 100 mil hemifrån.
Bröderna Johan och Anders Rensfeldt öppnar dörren till studion och berättar hur deras relation förändrats genom livet, om oron inför julkvällen i Kulturens hus och när de ska flytta hem till Luleå.
– Man bävar för när man ska behöva pendla över stan – då blir det Bensbyn, säger Johan Rensfeldt.

Anders Rensfeldt serverar nykokt kaffe i en vit mugg med välbekant logotyp. 

– När vi har gäster åker finkoppen fram.

Några våningar upp i en putsat betongkåk nedanför Hammarbyhöjden, bara kvarter från platsen där Einár sköts och tio minuters promenad från Gullmarsplan, har "Stålmannen" från Luleå ett starkt fäste. Här hänger också en hockeyflagga i mikrofonbåset och här finns en bioduk som kan visa SHL-matcher. 

Det är också platsen där Movits skapat sitt mest Luleå-doftande album, 100 mil från miljöerna som präglat texterna.

– Där är man uppvuxen och har blivit hamrad till den man är, nu har jag bott här ett tag men det spelar ingen roll. Jag ser fortfarande Luleå som hem och det dröjer innan jag börjar skriva ur ett Söder-perspektiv, säger Johan Rensfeldt.

undefined
Johan Rensfeldt har bott i Stockholm i 15 år och Anders Rensfeldt flyttade söderut för 5 år sedan. I en lång intervju berättar de om livet i huvudstan och tankarna på att flytta hem igen.
undefined
Johan Rensfeldt och Anders Rensfeldt i Movits.

På nya plattan "Kallax cargo" rappar han om en "norrlänning i Stockholm, som en alien från långt bort".

Det har gått 15 år sedan Rensfeldt bosatte sig i huvudstaden och för 5 år sedan flyttade lillebrorsan efter. I samma veva skaffade de studion i Hammarby sjöstad, en kort promenad från Anders lägenhet på "Höjden".

Kylskåp, mikrovågsugn, 8-bitars Nintendo, vinylspelare och kompisar. Det händer att polare hänger ute i sofforna samtidigt som bröderna Rensfeldt spelar in musik i rummet intill.

Det är en arbetsplats, vardagsrum och fritidsgård. Lyx i en annars trångbodd stad.

undefined

Finns en dubbelhet i bilden min av huvudstan / Ena sidan av mig vill ba packa hop o dra / Andra halvan skalla shots nu på Pelikan

Ur låten "BDSTHLM (Norrlänning i sthlm)"

– En anledning till att vi har många gäster på skivan är att vi har en hubb där andra också vill hänga. Det blir jävligt levande och kul, det är åttonde skivan och vi har fått en energiboost av att ha ett sådant här ställe. Svinmånga låtar har gjorts på sena kvällar där vi bara har vibbat, berättar Anders Rensfeldt.

undefined
Sedan 2020 har Johan Rensfeldt och Anders Rensfeldt en studio i Hammarby sjöstad, där andra musiker (bland annat Ola Gustafsson från Luleå) också hyr in sig.

Johan fyller i: 

– Som (Johan) Airijoki-låten. Vi kände inte honom så bra innan vi bjöd in honom till studion. Men vi satt här och hade en svinrolig kväll där vi tog någon bärs och skrev en låt. 

Som för att ytterligare förstärka känslan av Luleå-kollektiv dyker plötsligt Ola Gustafsson upp i studion. Gitarristen bor en pendeltågsstation bort och hyr ett rum av Movits-duon. Gustafssons spel hörs på många låtar på plattan som släpptes i november.

– Jag behövde träna lite grann och då spelade de in mig medan jag tränade, säger han och skrattar.

Fakta

JOHAN RENSFELDT
Ålder: 41 år.
Bor: Bagarmossen. Sambo och tvåårig dotter.
Från: Hertsön.

ANDERS RENSFELDT
Ålder: 38 år.
Bor: Johanneshov. Flickvän. 
Från: Hertsön.

Johan Rensfeldt bor med sambo (från "Björx") och en tvåårig dotter i Bagarmossen, 40 minuter bort från studion. Nära för en stockholmare, lite längre för en norrlänning i Stockholm.

– Det är ju smidigt att bo här så länge man spelar mycket, då har Stockholm mycket att erbjuda. Men om man bara ska sitta och se Ola i "På spåret" kan man lika gärna sitta i Bensbyn – det är ju asnajs, säger Johan. Det slår mig varje gång jag kommer hem ... man sätter sig i bilen och kör till Arcus på tio minuter. Det är det längsta man kan tänka sig att köra. Här har man inte ens hämtat bilen i garaget på tio minuter.

undefined
Den 8 november släpptes Movits senaste album. "Det är ganska många låtar med Luleå-anknytning och 'Kallax Cargo' är ju ett nice namn. Det är lite vad man har med sig i bagaget hemifrån, det är få plattor där vi snackat så mycket om Norrbotten när vi suttit här och gjort det", säger Johan Rensfeldt.

För den 41-årige småbarnsfarsan har tankarna på en flytt norrut börjat ta allt större plats i medvetandet. Nostalgiska albumet "Kallax cargo" innehåller titlar som "Häng city" och "Himlen över Svartönstan".

Är det hemlängtan som hörs?

– Det är både ock. Jag trivs i Stockholm just nu men jag kan tycka att det är skitirriterande och omständligt, nog längtar jag hem på vissa sätt. Jag är inte riktigt redo att flytta hem ännu men blir inte förvånad om det händer, säger Johan Rensfeldt.

– Jag har en dotter som är två år, hennes dagisplats är 30 meter hemifrån så man kan bara släppa henne över staketet. Det blir småstad av det ... då är det lugnt. Men man bävar för när man ska behöva pendla över stan – då blir det Bensbyn (skratt).

Hur känner du, Anders?

– Jag har inte riktigt kommit så långt i tanken. Tyvärr är det ju mycket lättare att göra musik här, med gäster och sådant, jag trivs väldigt bra. Jag bor så nära och har en studio där andra människor hänger, det hade jag inte i Luleå. Då satt jag helt isolerad på dagarna.

undefined
I sångbåset hänger en Luleå Hockey-flagga som Movits fick på Svalbard, signerat av besökare i publiken.

Bröderna Rensfeldt är inne på sitt 18:e år med Movits och gör en turné baserat på sitt åttonde album. Tillsammans har de rest genom USA och Europa, uppträtt i stora tv-shower och suttit med varandra på släktmiddagar.

Hur har er relation varit genom livet?

– Den har varit jävligt bra. Med tanke på att vi skriver alltihop så har det gått bra, vi har samma öra åt vilket håll vi vill ta det. Oasis-fighterna har uteblivit (skratt) vilket är nice. Det är klart att man kan ledsna på varandra ibland men det gör man väl på alla, säger Johan Rensfeldt.

undefined
Movits turné smygstartade på en Finlandsfärja, gjorde ett stopp i Musikhjälpen och tog fart i Malmö på Lucia. På juldagen uppträder i Kulturens hus.

Har ni alltid varit tighta?

– Som lillebror har jag alltid gjort det du har gjort (skratt). Men jag har alltid fånga hänga med dina polare, säger Anders.

Johan: – Någon gång när vi var mycket yngre var jag tvungen att knäcka några av dina innebandyklubbor över knät för att du var en sådan jävla idiot. Men sedan dess har det varit utagerat.

Bandet mellan bröderna har stärkts de senaste åren då Anders Rensfeldt både flyttat närmare storebror och blivit farbror. Men att släkten utökats har också inneburit att deras dygnsrytm och leverne skiljer sig åt. När lillebror sitter och lägger nya gitarrspår i timmar går storebror därifrån för att inte "få panik"

– Du tycker att det för lång tid och det blir mitt problem. Efteråt kan du tycka att det blivit fett men du inte vara här när jag gör sådant, det har vi lärt oss. Då är det bäst att du skriver några jävla ord hemma och håller käft, säger Anders.

undefined
Utanför studion finns ett uppehållsrum där kompisar och andra musiker ses för att umgås, lyssna på musik eller kolla på Luleå Hockey-matcher.

Pratar ni om allt med varandra?

Johan: – Jo, nog kan vi prata om allt. Men vi lever så perfekta liv att det inte behövs (skratt).

Anders: – Vi har också blivit bättre på det genom åren.

Johan: – Det kommer automatiskt när föräldrarna blir äldre, det kanske inte är 5 av 5 för alla längre. Då blir det mer att man pratar om hur det är med andra i ens närhet. Har man bott här i snart 200 år så har alla andra blivit 200 år äldre också (skratt). 

– Det är jävligt kul att ha honom så nära, men det är sällan jag går och tänker på att det är skitkul att jobba med sin brorsa. Det har alltid varit självklart, vi har gjort det länge och vi är väldigt privilegierade som har varandra nära, med tanke på hur komplicerat det kan vara i familjer.

undefined

Växte upp på Hertsö ängar Långt ifrån the starlight Morsan släpa brorsan Hängde efter i en barnvagn

Ur låten "Himlen över Svartöstan"

Julafton firar de tillsammans, som vanligt, på Hertsön och på juldagen blir det fest.

För tredje gången gör Movits en mellandagskonsert i Kulturens hus och även om det alltid blivit bra kvällar är bröderna Rensfeldt nervösa.

– Det är en liten chansning, men det är så jävliga najs vibb kring jul i Luleå. Kan man fånga känslan som finns i stan så kan det kanske spilla över på kvällen, säger Anders.

Johan: – Det har varit väldigt bra och jag ser väldigt mycket fram emot det. Men man vet aldrig ... det är nya tider och inget säger att vi kommer sälja lika mycket biljetter som förra gången. Men det känns fett, det finns bra potential för att vi ska ha kul. Vi ska försöka skrapa med så många som möjligt som kan komma och gästa. 

undefined
"För tio år sedan var man ute mer på klubb, nu är det nice att åka ner på Söder och ta någon öl på pub men det är inte tre gånger i veckan. Och om det blir en gång i månaden får man fundera på om det är värt att betala mer i hyra. Men så länge vi spelar mycket och har studion här så är det smidigt", säger Johan Rensfeldt om att bo i Stockholm.

På väg ut avlöser bröderna varandra med frågor om hemstaden. Hur mycket snö är det nu? Visst finns skolan i Svartöstan kvar? Är det några spelningar på Ebeneser?

Mentalt går tankarna norrut. Snart går det fysiska flyttlasset också, för ett turnéstopp – till att börja med.

– Det är så jävla trevligt i Luleå över jul, säger Anders Rensfeldt.

Johan Rensfeldt drar på sig jackan och slår ihop händerna.

– Ja. Hur många hemvändare kan egentligen rymmas på Bishops innan julafton? 

undefined
Studion ligger 7 minuter från Anders Rensfeldts lägenhet, 40 minuter från Johan Rensfeldts och 100 mil från Luleå.

Historia

Från Planeten Jorden till Movits

2002: Johan Rensfeldt kallar sig Planeten Jorden omskrivs för första gången på Battleship som "en imponerande talang".

2004: Planeten Jorden släpper demon "Frihetssånger i Retro Adidas".

Mars 2007: Anders Rensfeldt, Johan Rensfeldt och Joakim Nilsson uppträder som Johan Jivin’ & Svängkompaniet.

Juli 2007: Tar namnet Movits! efter textraden ”Se Movitz, vi står du och gråter, så blodig och svullen och stinn?” ur Bellmans "Fredmans Epistel n:o 31".

2008: Albumdebuterar med"Äppelknyckarjazz" efter att singeln med samma namn klättrat på Trackslistan.

2009: Efter att ha medverkat i tv-showen "The Colbert Report" växer intresset i USA och Europa, med turné som följd året efter.

2011: Släpper uppföljaren "Ut ur min skalle" och genomför 24 spelningar i USA och Kanada.

2013: "Huvudet bland molnen" släpps och Movits turnerar i Europa och Asien. Avslutar året med spelning i Kulturens hus.

undefined
Movits låt tillsammans med Maskinen, "Limousin", har spelats nästan 20 miljoner gånger på Spotify och är deras största hit så här långt.

2014: Movits pausar något medan samarbetet med Zacke, Alaska, släpper album.

2015: Fjärde plattan "Dom försökte begrava oss, dom visste inte att vi var frön" släpps.

2016: Sålde ut lilla salen i Kulturens hus och satte in en extrashow dagen efter.

2017: Johan Rensfeldt avslöjar soloprojektet Champion J.R.

2018: Första delen av dubbelalbumet "V" släpps.

2019: Andra delen av "V" släpps.

2021: Albumet "Hallelujah" släpps efter pandemin och Movits uppträder i Kulturens hus.

2023: Blir Putte i parkens stora publikmagnet.

2024: Släpper plattan "Kallax cargo" och avslutar året med konsert i Kulturens hus.