Botten, HT Bandy

Tre mål bakåt på matchens första 15 minuter. HT Bandy hämtade sig aldrig från kallduschen i Västerås.- Det blev uppförsbacke, suckar HT-backen Peter Norén efter 3-8-förlusten borta mot Tillberga.

Jobbigt. Pekka Hiltunen och han HT Bandy såg ut att vilja glömma fredagens förlustmatch ganska snabbt.Foto: Linda Wikström

Jobbigt. Pekka Hiltunen och han HT Bandy såg ut att vilja glömma fredagens förlustmatch ganska snabbt.Foto: Linda Wikström

Foto: Linda Wikström

Västerås2010-12-11 06:00

Streckmatchen borta mot Tillberga i Västerås var tänkt att bli jämn och tuff. Men den glest besökta inomhusarenan (324 åskådare) gästades på fredagskvällen av ett HT Bandy som var allt annat än tufft.

- Vi ger dem tre mål i början, konstaterar HT:s Peter Norén.

"Tyngre och tyngre"
Hemmalaget rivstartade och gjorde 1-0 redan i fjärde matchminuten genom en soloräd av veteranen Anders Östling. Fortsättningen blev inte roligare. Efter ett felpass i tionde minuten stod det 2-0 och mål nummer tre satte hemmalaget på straff när Pekka Hiltunen tvingats kapa sin gubbe.

- Det blev tyngre och tyngre, vi har en tendens att släppa in mål tätt på varandra,
säger Peter Norén.

Tycker du att det var Tillberga som var bra eller ni som var dåliga?

- De har klasspelare förstås, men vi är för uddlösa framåt. Vi måste vara "killers" när vi kommer fram till lägena. Så nog var det en rättvis seger.

Uselt passningsspel
HT-tränaren Jukka Ohtonen var inte heller nöjd efter matchen.

- Vi var för dåliga, inte bara framåt utan bakåt också. Vi är inte tillräckligt med hemåt, utan glider. Sedan är vi också för spridda över banan, både på bredden och längden.

Ohtonen hade efter matchen många konkreta exempel på vad som blev fel. För fel fanns det många. Passningsspelet var riktigt uselt med många bollar utan adress. Tempot höll knappast elitserieklass heller, även om viss hänsyn kan tas till att hemmalaget hade en defensiv grunduppställning.

Efter 25 minuters spel hade Tillberga också gjort 4-0, och då tog Ohtonen time out.

- Jag sade att vi måste åka mer skridskor och inte åka rakt fram, utan släppa i sidled till spelare med fart.

Trots Ohtonens kvartsamtal med spelarna dröjde det till strax före pausvilan innan man fick hål på Tillberga. En aning kunde man i alla fall dra på mungiporna åt Marko Miinalas uppåkning på högerkanten där han till slut hittade in till Tuomas Mokko, som kunde slå in reduceringen.

Inga ljusglimtar
Dessvärre, för HT:s del, kunde man inte fortsätta upphämtningen efter pausen. 5-1 var en kanon i nättaket på frislag i minut 48 och fem minuter senare dödade hemmalaget matchen definitivt.

Hemjobbet var dåligt och Tillberga gjorde 2-0 på andra halvleks första tio trots att man hade en man utvisad. När sedan HT bandy på två tilldömda straffar i andra halvlek slår en utanför och en i stolpen, ja då förstår man vad "uddlöst" betyder.

På frågan om tränaren såg ändå såg några ljusglimtar
i matchen, svarar Ohtonen uppgivet:

- Såg du nån?

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!