Kalix har åkt till Västerås tio gånger genom åren - och man har aldrig lyckats vinna någon match mot det vit-gröna hemmalaget VSK.
Även i lördagens elitseriematch blev det torsk efter att Kalix kollapsat i andra halvlek.
Det var Västerås som förde spelet i matchen och Kalix målvakt Björn Hellman fick jobba hårt. Bortalaget stack upp i sporadiska attacker, men fick mest koncentrera sig på att freda sitt eget mål.
Trots hemmadominansen ledde Västerås bara med ett mål i paus, 3-2. Kalix mål hade producerats av Emil Wiklund som kvitterade till 1-1 efter en fin dribblingsräd som skar hål genom VSK:s försvar.
Och strax innan paus bombarderade Jimmy Berglund in en straff via stolpen. Straffen var korrekt, Michail Zalataev var helt ren med VSK-målvakten David
Movitz när han blev nerriven.
Reducerade på straff
Berglunds straff betydde reducering till 3-2 och gav nog bortalaget visst hopp
i paus.
- Vi är med i matchen i halvtid, även om Björn i målet räddar oss ganska många gånger. I pausen sade vi att vi skulle försöka vara med första kvarten, att den var viktig, berättar Peter Stock.
Men i andra halvlek gick proppen helt ur för Kalix. Efter att ha hållit jämna steg den inledande kvarten blev resten av halvleken en
mardröm.
VSK gjorde lite som de ville och sex raka mål från hemmalaget fram till 9-2 tog väck allt vad spänning hette i matchen.
- Vi förlorar de flesta närkamper och man mot man dueller. Det är mycket sådana småsaker.
Vassa på hemmaplan
Kalix hade sina chanser att göra mål, men Jimmy Berglund missade en straff och
Simon Wiklund kunde inte förvalta ett friläge. Mats Rönnqvist drämde in en
hörna till 9-3 och hyfsade till siffrorna något. VSK:s Jonas Nilsson, planens absoluta
gigant, fastställde slutresultatet till 11-3 på tilläggstid.
Kalix tränare Palle Rönnqvist var både nöjd och missnöjd efter storförlusten:
- När de gör 4-2 på frislag börjar vi spricka isär. De är vassa på hemmaplan, det måste man säga.
- Fram till dess är det ändå en bra bortamatch. Det är många lag som har stora problem när man möter Västerås här. Jag såg Sirius när de spelade här och förlorade med 10-1. De hade knappt en målchans. De slog Sandviken med 10-4 och Villa med 9-4, så det är inte lätt att komma hit.
Efter tre vinster i början av serien har Kalix nu fem raka förluster. Man har dessutom ett tufft program framöver med två raka hemmamatcher mot topplagen Edsbyn och Sandviken.
- Jättetuffa matcher, men det där vänder ju. Vi har Vetlanda hemma på annandagen och det kommer matcher där vi får dominera lite, säger Palle Rönnqvist.