Gunnarstedt - länets alpina framtidshopp

Norrbotten har Anton Lahdenperä, Gällivare SK och Charlotte Ceder, Piteå Alpina, i den svenska alpina eliten.
Nästa stjärna kan bli talangfulla Rebecca Gunnarstedt, Kåbdalis, som noterade strålande resultat vid veckans yngre junior-SM i Tärnaby.

TÄRNABY2007-03-20 06:00
Rebecca Gunnarstedt från Kåbdalis har i år tagit steget upp från ungdomsåkare till förstaårsjunior med mycket goda resultat under året.
Insatser som hon följt upp med härliga åk under JSM-veckan i Tärna som avslutades i helgen.
Eller vad sägs om nedanstående resultat från SM veckan i Tärnaby: Störtlopp sexa, super G sexa, slalom fyra, kombinationen tvåa.
Enda floppen kom i storslalom där Rebecca körde ur. Eftersom Rebecca är yngst i klassen är resultaten riktigt lovande.
Rebecca Gunnarstedt har en lite udda bakgrund som skidåkare. Hon har alltid varit ensam i klubben och har därför tränat mindre banåkning än många av hennes konkurrenter. Däremot är hon mer eller mindre uppvuxen i backen vid Kåbdalis skidanläggning och har därför åkt mer skidor än de flesta.

Gällivareframgångar
När andra klubbar kommit till backen för att träna, har Rebecca tagit alla chanser att få vara med och träna bland portarna.
På så sätt kan man säga att hennes framgångar i dag är något väldigt många klubbar och tränare i Norrbotten kan känna sig delaktiga i.
Andra länstjejer som övertygat under yngre junior-SM i Tärna är Sofie Westerlund och Johanna Holmgren, Gällivare SK.
Alpin skidsport är en av de sporter som har flest utövare i länet. I hela landet åker mer än en miljon svenskar skidor. Att åka slalom är alltså en av de stora svenska folksporterna.
Många ungdomar i länet tävlar ganska framgångsrikt på ungdomsnivå, medan det varit lite mer tunnsått med resultaten när åkarna kommer upp till junior klasserna.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!