Ny tung seger för GMFF
Gällivare/Malmbergets FF vägrar att förlora och vann borta mot Sunnanå med 2-0 (1-0). Efter en stark första halvlek kunde laget sedan hålla ut och vinna matchen.- Det var tufft i slutet av matchen men vi lyckades hålla tätt i försvaret, konstaterar rutinerade mittfältaren Mats Eriksson.
I den svåra bortamatchen mot Sunnanå började GMFF starkt och pressade tillbaka hemmalaget. I den 20:e minuten gav trycket utdelning då forwarden Zlatko Saraljic blev fälld innanför straffområdet. Fram klev lagkaptenen Joon Karlsson och satte distinkt straffen i mål.
Nyström en vägg
GMFF fortsatte sedan att trycka på men lyckades inte överlista Sunnanås målvakt.
- Vi spelade bra i den första halvleken och ledde också rättvist, fortsätter Eriksson. Med bättre skärpa i dom avgörande lägena hade vi gjort fler mål
I andra halvlek blev matchbilden annorlunda. Sunnanå kom ut som ett nytt lag och pressade tillbaka GMFF rejält. Alltid duktige målvakten Tony Nyström fick göra den ena kanonräddningen efter den andre och såg till att lagets nolla blev intakt.
Mitt i den värsta pressen fick GMFF ett kontringsläge som Zlatko Sarajic tog tillvara på och punkterade matchen genom att göra GMFF:s andra mål för dagen.
- Försvaret och Tony gjorde en strong insats och tack vare dem vann vi matchen. Nu är vi med i den absoluta toppen och det blir en spännande och rolig höst, konstaterar Eriksson.
Bäst för dagen i GMFF var målvakten Tony Nyström som gjort en fantastisk vårsäsong och räddat många poäng till laget. Framåt var Zlatko Sarajic farlig och bidrog med ett mål samt var den som ordnade fram straffen till laget.Målen, GMFF: Joon Karlsson (straff), Zlatko Sarajlic.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!