Boden Handboll föll tungt på bortplan

Bodens handbollsdamer rivstartade på bortaplan mot Tyresö och gick upp i en tidig ledning med 6-1.
Men sedan var det roliga slut.
Boden tappade matchen och föll med klara 27-31.

Stockholm2011-11-28 06:00

Målvakten Emma Kiviniemi spikade igen i inledningen och skotten satt till ledning med 6-1. Tyresö tog en time out innan klockan passerat tio minuter.

- Vi började fantastiskt bra men vi rasar ihop försvarsmässigt och det är väl det som avgör. Vi hjälper målvakterna dåligt och har 20 minuter i andra som är riktigt illa, analyserade tränaren Kent Hedlund

Utvisningar störde rytmen
Hemmalaget samlade sig och bollarna trillade in.  Boden åkte på flera utvisningar och fick slita i numerärt underläge. Tjugo minuter in hade Tyresö kontakt då ledningen reducerats till 11-8. Simona Strungaru ersatte i målet och fick göra två viktiga räddningar direkt, men det hjälpte inte när laget samtidigt tappade mycket boll. Linjespelaren Annica Sundqvist var missnöjd med sin egen insats men tyckte att lagarbetet inte fungerade.

- Vi spelar inte tillsammans och försöker göra saker på egen hand. Skitbra första halvlek och det får vi ta med oss. Kanske är lite orutin, men vi är såpass duktiga att vi ska kunna hänga med ändå.

Med bara några få sekunder kvar av halvleken kvitterade Tyresö till 14-14, innan första halvlekens förgrundsfigur Stina Widman i sista sekunden satte sitt femte mål och Boden återtog ledningen.

Efter pausen var det Tyresös tur att rycka och de tog ledningen med sex bollar. Ett övertag som de sedan inte släppte.

Vänsternian och notoriske målskytten Emmy Nordmark noterades för fem mål och valdes till matchens lirare i Boden. Men hon var inte nöjd.

- Det är surt när vi leder stort från början, men de får för enkla mål. Jag kom igång alldeles för sent och vi kan så mycket bättre, sa Emmy Nordmark.

Tyresö-Boden Handboll 31-27

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!