Seniordebut gav medalj

Hon har ett silver från junior-SM sedan tidigare nu fick Andrea Nordling kliva upp på pallen i senior-SM också.

Andrea Nordling

Andrea Nordling

Foto: Per Lundström

SM/Örebro2015-01-30 20:59

– Det känns riktigt bra just nu, säger Nordling som tävlar för Luleå AK.

När Kuriren pratar med Nordling har hon precis tagit sig ett välförtjänt dopp i bubbelpoolen. Tidigare under dagen så plockade hon hem ett SM-brons efter serien 150 kg i benböj, 90 kg i bänkpress och 145 kg i marklyft.

– Som helhet är jag nöjd. Jag satte nytt personrekord med 17,5 kg i benböj och med 14,5 kg i marklyft. Jag är inte helt nöjd med 90 kg i bänkpress fast det handlar också om att jag har problem med ländryggen, men totalresultatet är jag jättenöjd med, säger 23-åriga Andrea Nordling.

Vad händer nu?

– Nu åker jag hem till Luleå på söndag och fortsätter träna för kommande tävlingar.

För Andrea Nordlings sambo David Lindgren gick det inte fullt lika bra. Lindgren missade på ingångsvikten i benböj och fick därmed inget resultat.

– Han har någon skada i ena benet och det funkade inte i dag, tyvärr, säger Nordling.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!