Fullt pådrag i backen

Direkt efter att stafetterna hade avslutats tog hundarna vid. I klassen Combined kom ett Kirunaekipage in på sjätteplats.

Fartfyllt. Hunden Ero inledde loppet starkt, men det tog stopp i första backen.

Fartfyllt. Hunden Ero inledde loppet starkt, men det tog stopp i första backen.

Foto: Per Lundström

SM/Örebro2015-01-29 16:57

Storfavoriten Mikael Pettersson med hunden Zorro motsvarade alla förväntningar och tog hem SM-guldet i draghundspremiären under SM i Örebro.

För Gilbert Backström med sin Vorstehhanne Ero började loppet bra och han var tvåa fram till första backen.

– Han var riktigt snabb, men sedan ville han bara till de andra hundarna och han slutade i stort sett att spring, säger Gilbert Backström, Malmfältens Draghundsklubb.

Det hela slutade med att ekipaget aldrig kom i mål.

– Det känns lite bittert att ha rest från Kiruna hit och så blir det så här, men jag tror på medaljchans på lördag i stället, hoppas Backström.

Har han gjort så där tidigare?

– Nja jag hade lånat honom till den här tävlingen så det var en chansning från första början. Jag har inte kört honom på två år.

Vad väntar nu?

– Jag vet inte, men jag är anmäld till imorgon. Frågan är om jag inte står över och satsar på lördagens race för då har jag medaljchans om allt går bra, säger Gilbert Backström.

Kirunaklubben hade ett ekipage till i loppet och det var Arto Huhtinen med hunden Spica och det ekipage slutade på en sjätte plats.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!