Bomben: Norrbottnisk duo tog VM-guld

Rankade som tredje svenska lag – då slog Niklas Henriksson och Emma Bergström till med ett dramatiskt guldlopp.

Vinnare. Emma Bergström och Niklas Henriksson tog hem guldet efter stor dramatik.

Vinnare. Emma Bergström och Niklas Henriksson tog hem guldet efter stor dramatik.

Foto:

Skidorientering/Boden2015-03-26 15:51

De slog ur underläge.

Emma Bergström missade redan på första sträckan och tappade 30-40 sekunder.

Niklas Henriksson bröt skidan.

Nej, det var inte mycket som talade för Kalixåkaren Emma Bergström och Niklas Henriksson från Gammelstan när mixstafetten i militära VM i Boden skulle avgöras. Det struntade duon i och levererade en avslutning som chockade hela Paglastadion.

– Jag och Emma (Bergström) vet att vi är starka skidåkare och är vi med så har vi chansen, säger Henriksson till Kuriren kort efter bragden.

Det började som sagt inte på bästa sätt.

Emma Bergström som åkte den första sträckan tappade tidigt mycket tid på tätgänget.

– På första varvet gjorde jag en riktigt stor bom. Efter den gick det däremot bra, säger Bergström.

Strulet fortsatte när Henriksson på sin första sträcka bröt skidan och duon såg ut att ha missat sin medaljchans, men då kom vändningen.

Emma Bergström gjorde en riktigt bra andrasträcka och tog igen ack så viktiga sekunder på täten.

– Andra varvet gick jättebra. Jag gjorde inga missar, eller jag kom lite snett på en kontroll, men jag hade sett den på första varvet så jag visste var den var, säger Kalixåkaren.

Niklas Henriksson fick i sin tur gå ut som trea med både det svenska förstalaget och Ryssland framför sig.

– Jag såg ryssen ganska snabbt och valde att gå ikapp så fort som möjligt. Då låg jag med honom i stort sett hela banan och kände att jag var starkare för jag tyckte inte att det gick fort, säger Henriksson.

Gammelstansåkaren låg bakom fram till upploppet och såg inte ut att hinna om, men en gigantisk spurt på slutet gjorde att Heriksson kunde ta den norrbottniska duon i mål som segrare med några centimeters marginal.

– Jag ville ligga bakom och sedan gå om på slutet. Man får inte gå om för tidigt så att han har tid att svara. Det här är det största jag har varit med om, säger Henriksson.

För Emma Bergström betydde segern inte mindre.

– Det är första gången jag tar guld på tio år. Det är verkligen kul. Det var väldigt nervöst att se Niklas (Henriksson) komma på upploppet, säger Emma Bergström.

För de stora favoriterna Erik Blomgren och Bodentjejen Evelina Wickbom blev det dessvärre ingen rolig dag. Duon tappade först en stor ledning och gick i mål på en tredjeplats, men väl där diskvalificerades laget.

– Jag fick höra nu att jag stämplat fel, så vi får ingen medalj. Jättetråkigt, men jag gläds med Emma och Niklas, säger Evelina Wickbom.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om