Kalla: "Visste inte vad det innebar"

En av Sveriges mest eftertraktade personer. För Kuriren berättar Charlotte Kalla om uppmärksamheten, vad som fortfarande driver henne och var hon aldrig vill göra en intervju.

Mästare. Charlotte Kallas VM i Falun blev en succé, men nu siktar 27-åringen vidare.

Mästare. Charlotte Kallas VM i Falun blev en succé, men nu siktar 27-åringen vidare.

Foto: Matthias Schrader

Skidor/Luleå2015-03-21 05:09

Lunchrusningen på Kulturens Hus i Luleå börjar sakta, men säkert avta. Längst in i restaurangen sitter ändå, förutom en kvartett äldre damer, en av Sveriges just nu populäraste och mest eftertraktade idrottare.

Efter nyår sade hon i från. Från och med då skulle allt fokus ligga på att hitta formen inför VM i Falun.

Strategin fungerade.

Charlotte Kalla gjorde ett fullständigt lysande hemma-VM och skapade sig själv en ännu större plats i svenska folkets hjärtan.

Nu är Tärendös skiddrottning större än någonsin och med det kommer uppmärksamheten.

– Jag vet att det är något som kommer med framgångar. Det är en del av elitidrotten. Presterar man bra så gäller det att även kunna kontrollera den biten, säger Charlotte Kalla.

Att kontrollera uppmärksamheten är något som 27-åringen utvecklat med tiden, men det har samtidigt blivit svårare och svårare med åren.

– Jag visste inte vad det innebar i början när jag började åka skidor. Det är svårt att förbereda sig. Jag har försökt fråga idrottare som varit med tidigare, men så som medieklimatet är i dag med alla sociala medier, webb, webb-tv, bloggar och poddar som ska fyllas så är det skillnad. De riktlinjer som någon hade då kan man inte ”copypaste” i dag.

Förutom framgångarna, vad tror du är anledningen till att du är så populär som du är?

– Jag slog igenom under en period där det varit tunt med skidframgångar på damsidan på distans. Jag tror att det har med tajming att göra. Sedan försöker jag att hela tiden vara ärlig och vara mig själv.

Det blir trots det en ständig avvägning för Kalla. För även om hon vill visa vem hon är, så har hon satt upp tydliga gränser för sig själv.

– Allt vill jag inte dela med mig av. Där måste jag vara rättvis med mig själv. Det kan skada mig mer i slutändan att vara för mycket uppe i mina känslor och dela med mig av det.

Sedan finns det ställen där Charlotte Kalla helst undviker att göra intervjuer.

– Jag vill helst inte att någon ska komma hem och göra ”hemma hos-reportage”. Det vill jag inte bjussa på hur som helst. Det är min trygghet, säger Kalla.

Junior-SM för nio år sedan. Det var sist Charlotte Kalla tävlade i Kalix, men nu är det dags igen. Under helgens SM-tävlingar finns hon med på startlinjen. Falun betraktades som ett hemma-VM, men det är först nu som 27-åringen verkligen känner sig hemma. Det märker hon inte minst på publiken.

– I Falun var det ett enormt publiktryck, men det är som att man har en annan relation till publiken i Norrbotten. Där är det mer rötter som spelar in än bara skidintresserat folk. När jag var ungdom tävlade jag i Kalix nästan en gång per år, men nu var det längesedan. Det ska bli skoj, säger Kalla.

SM-tävlingarna i Kalix blir säsongsavslutningen för Charlotte Kalla som valt att inte tävla mer trots att det finns en del tävlingar under april. Kalla kommer istället ha något som hon inte har alltför ofta – semester.

– Det ska bli skönt med lite ledighet innan nästa säsong drar igång. Det är inte så att jag kommer ligga helt still på en soffa. Jag kommer vara en del i Torneådalen och är det fint väder så blir man ju taggad att ge sig ut. Vad jag gör när jag är ledig är lite från vår till vår. I år så kommer vi vara i Norrbotten och hinna träffa släkten och kompisar. Försöka vara lite off och göra det man känner för, säger Kalla.

Efter semestern väntar en säsong utan mästerskap. Detta efter ett succé-OS i Sotji och nu senast ett lysande VM i Falun.

Vad finns kvar för dig att uppnå?

– Det känns som att det här bara är början. Jag har fortfarande så mycket att utveckla för att bli så allround som möjligt. Även om det inte är några mästerskap så är det ju en världscup som står på spel, säger Kalla som kommer ha några höjdpunkter med kommande säsong.

– Tour de ski och touren i Kanada kommer vara avgörande i och med att det innebär mycket poäng. Ska man vara med och kriga där så gäller det att behärska allt, säger Kalla.

Hur mycket trashtalk är det inom skidåkning?

– Ingenting vad jag har märkt av. Visserligen följer jag inte allt som skrivs, men det är nog väldigt lite.

Händer det aldrig att du klappar Therese Johaug i vaden med staven på startlinjen och säger åt henne att hon får passa sig i dag?

– (Skratt) Jag har aldrig varit med om att någon uppträtt så mot mig och jag har inte heller gjort det. Däremot är det många som gläds åt andras framgångar, säger Charlotte Kalla.

Charlotte Kalla

Ålder: 27 år.

Sport: Längdskidåkning.

Klubb: Piteå Elit.

Tränare: Magnus Ingesson.

Skidmärke: Fischer.

Längd: 162 centimeter.

Meriter, OS: Två guld och tre silver.

VM: Två guld, fyra silver och tre brons.

SM: 19 guld och fem silver.

Världscupen: 7 vinster och 24 pallplatser totalt.

Aktuell: Är den stora stjärnan när SM avgörs i Kalix mellan 21 och 24 mars. Charlotte Kalla har upplevt en fantastisk säsong med VM som det absoluta toppen. Där blev hon den första kvinnliga skidåkaren att ta fyra medaljer. Ett guld, ett silver och två brons.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om