Nordenskiöldsloppet är en av de tuffaste utmaningarna du kan ta dig an när det kommer till skidåkning. Tidigt på påskafton gick starten en dryg mil utanför Jokkmokk.
– Det har nästan gått för bra det sista dygnet och jag har nästan bara väntat på att något ska hända, säger tävlingsgeneralen Wolfgang Mehl efter start.
Vädret i purkijaur vid starten var halvklart till mulet och runt -10 grader vilket borde borga för att det blir kallgrader genom hela loppet.
– Det känns som om att vi slipper snöfall och värme vilket är bra för de tävlande, hoppas Mehl.
Efter en liten stund kommer de första rapporterna från banan och det visar sig att Nina Lintzén från Luleå tagit ett visst grepp om damtävlingen. Efter 28 kilometer så leder hon damklassen ungefär 2.30 minuter före landslagsåkaren Maria Rydqvist. På herrsidan leder något överraskande Johan Furunäs.