Hellner hoppas Oberstdorf passar bättre

Marcus Hellner är bäste svenske herråkare i sammandraget i Tour de Ski. I Oberstdorf vill han klättra ytterligare placeringar från sin niondeplats. ”Förhoppningsvis kommer det passa mig bra det här”, säger Hellner inför de två kommande etapperna.

Hoppfull. Marcus hellner hoppas kunna klättra från sin niondeplats.

Hoppfull. Marcus hellner hoppas kunna klättra från sin niondeplats.

Foto: Pedersen, Terje

Skidor2017-01-02 17:02

Tour de Ski har rullat vidare till tyska Oberstdorf. Det är ett par grader varmt när de andra svenska åkarna testar banan på måndagen inför kommande etapper: skiathlon och 15 kilometer jaktstart i fristil. Marcus Hellner är glad över att vara på lägre höjd igen – och i Oberstdorf brukar det enligt hans egen utsago ”gå stabilt”.

Det finns visserligen ett litet orosmoment: vädret.

– Det kan ju vara lite olika här. Det kan komma mycket nederbörd om det vill sig och det är inte till min fördel. Det vore fint om det kunde hålla sig så här, lite stabilare, säger Hellner.

Prognoser talar om snöfall under natten till tisdagen – men soligt under tävlingen. Och mer snö väntas på onsdag.

Marcus Hellner ligger nia efter två etapper där han i söndagens klassiska masstart visade att han kan hålla sig framme i täten.

Nu hoppas han kunna klättra i sammandraget.

– Det vill man väl alltid, men det viktigaste är att ha en fortsatt bra känsla – att jag kan gå med i täten hela vägen.

Och han har ett ess att plocka fram längre fram under touren. För till skillnad från många andra åkare bävar inte Marcus Hellner för avslutningen – klättringen uppför slalombacken Alpe Cermis. 31-åringen ses som en av de allra vassaste klättrarna på herrsidan.

– Det är skönt att ha det med sig, man vet i alla fall att den där backen inte är en nackdel. Det är i alla fall inte att man måste skapa sig luckor och räkna med att man kommer att tappa där, snarare tvärtom

Ställningen i Tour de Ski Tävlingsprogram och resultat Tour de Ski

Herrarnas ställning efter två etapper:

1) Sergej Ustiugov, Ryssland

2) Martin Johnsrud Sundby, Norge, +18,9

3) Alex Harvey, Kanada, +59,6

4) Andrej Larkov, Ryssland, +1.01,5

5) Emil Iversen, Norge, +1.09,2

Svenska placeringar: 9) Marcus Hellner, +1.17,8, 22) Jens Burman, +2.01,9, 43) Daniel Richardsson, +2.41,6, 51) Viktor Thorn, +3.03,3, 54) Axel Ekström, +3.13,3, 70) Anton Lindblad, +4.12,3.

Damernas ställning efter två etapper:

1) Ingvild Flugstad Østberg, Norge

2) Heidi Weng, do, +10,3

3) Stina Nilsson, Sverige, +23,8

4) Krista Pärmäkoski, Finland, +42,0

5) Kathrine Rolsted Harsem, Norge, +51,6

Övriga svenska placeringar: 12) Evelina Settlin, +1.39,3, 28) Maria Nordström, +2.12,2, 36) Charlotte Kalla, +2.22,7, 42) Emma Wikén, +2.39,1, 56) Maria Rydqvist, +3.27,2.

Lördag 31 december (Val Müstair): Sprint fristil.

Damer: 1) Stina Nilsson, 2) Maiken Caspersen Falla, Norge, 3) Heidi Weng, do.

Herrar: 1) Sergej Ustiugov, Ryssland, 2) Federico Pellegrino, Italien, 3) Finn Hågen Krogh, Norge.

Söndag 1 januari (Val Müstair): Klassisk masstart.

Herrar 10 km: 1) Sergej Ustiugov, Ryssland, 2) Martin Johnsrud Sundby, Norge, 3) Didrik Tønseth, do.

Damer 5 km: 1) Ingvild Flugstad Østberg, Norge, 2) Heidi Weng, do, 3) Krista Pärmäkoski, Finland.

Måndag 2 januari: vilodag.

Tisdag 3 januari (Oberstdorf, Tyskland): 12.15 Damer, skiathlon 5+5 km. 15.15 Herrar, skiathlon 10+10 km.

Onsdag 4 januari (Oberstdorf): 11.30 Damer, jaktstart 10 km (f). 12.45 Herrar, jaktstart 15 km (f).

Torsdag 5 januari: vilodag.

Fredag 6 januari (Toblach, Italien): 10.45 Herrar 10 km (f), ind start. 13.00 Damer 5 km (f), ind start.

Lördag 7 januari (Val di Fiemme, Italien): 14.30 Damer 10 km (k) masstart. 15.30 Herrar 15 km (k) masstart.

Söndag 8 januari (Val di Fiemme): 11.30 Damer, jaktstart 9 km (f). 15.30 Herrar, jaktstart 9 km (f).

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!