I tonåren tillhörde Liza Renlund flicklandslagen tillsammans med Lotta Ökvist och Ronja Aronsson.
2013 fick hon också chansen att hoppa in i två matcher i allsvenskan med Piteå IF, och samma säsong gjorde hon också mål i U17-landslaget.
Men på hösten började skadeproblemen med hopparknä och samtidigt tog hon beslutet att flytta till Umeå för att spela med Umeå IK.
Liza Renlund valde att avsluta elitkarriären i fotboll efter flera knäoperationer – men i april berättade Renlund för Sporten att hon satsade på en återkomst till fotbollen.
Anledningen var en ny behandlingsmetod som hon hoppades på.
Liza Renlund skulle träffa en läkare som tidigare hade opererat henne för konsultation.
Nu står det klart att inte blir någon återkomst till elitfotbollen då skadorna stoppar henne.
– De hittar väldigt mycket brosk i båda knäna, så det går tyvärr inte. Jag visste någonstans att det var en väldigt liten chans, men visst är det tråkigt att det inte går, säger Liza Renlund
Senaste åren har 22-åringen på kort tid utvecklats i fitness.
Hon kommer nu att fullfölja den satsningen.
– När jag styrketränar fungerar kroppen, men det är en annan typ av träning. Nu kommer jag satsa 100 procent på fitness, säger hon och fortsätter:
– Men jag har fått en tid hos en läkare som opererade mig förut. Hon ska kolla till mitt knä, men hur som helst blir det full satsning mot byggning.
Liza Renlund är mitt uppe i en diet och hon har en framtida tävling som hon satsar emot.
– Men jag vill inte gå ut med till vilken, jag får väl vara lite hemlighetsfull.