"Vi fortsätter att pissa bort matcher"

Hans hattrick såg ut att ge Luleå Hockey ett trendbrott. Men Bill Sweatt blev snuvad på hjälterollen. "Vi fortsätter att pissa bort matcher", säger stjärnforwarden.

Tungt. Luleå Hockey tappade greppet – igen. "Vi fortsätter att pissa bort matcher", säger Bill Sweatt.

Tungt. Luleå Hockey tappade greppet – igen. "Vi fortsätter att pissa bort matcher", säger Bill Sweatt.

Foto: Petra Älvstrand

shockey2017-02-02 22:19

Det har gått några minuter sen Johan Forsberg missade sin straff och Brynäs säkrade extrapoängen.

Bill Sweatt sätter sig ner på sin plats i omklädningsrummet.

Han får då frågan vad han säger om matchen.

Sweatt blir tyst – en lång stund.

Sen säger han.

– Jag vet inte ens vad jag ska säga, säger Bill Sweatt och tillägger:

– Vi fortsätter att pissa bort matcher.

Forwarden utvecklar:

– Det finns en anledning till varför vi ligger nia, tia eller elva. Hade vi kunnat vinna de här matcherna där vi leder hade vi förmodligen varit topp sex. Jag vet inte vad det är, kanske blir vi för komfortabla och tror att det ska bli en enkel match när vi leder med två mål. Jag vet inte – men vi måste hitta en väg att fixa det. Snabbt.

För tredje hemmamatchen i rad tappade Luleå Hockey ett tvåmålsöverläge i tredje perioden och norrbottningarna har nu tolv raka matcher utan seger på ordinarie tid.

Mot Brynäs såg det länge ut att bli ett trendbrott – tack vare Bill Sweatt.

I mellanakten, som gästerna var spelmässigt bäst i, slog han till tre gånger om.

Först kvitterade han till 1–1 med ett skott i David Rautios vänstra kryss, sen sköt han 2–1 i Rautios högra kryss i numerärt underläge och med sekunder kvar till pausvilan prickade han också in 3–1.

I tredje perioden fick han först se Brynäsforwarden Daniel Mannberg reducera innan Brendan Mikkelson tog Luleå Hockey tillbaka i en tvåmålsledning.

Där såg det definitivt ut som att Luleå skulle bli ett vinnande lag igen.

– Vi tog momentumet tillbaka men sen lät vi dem sakta komma in i matchen igen. Jag vet inte vad det är och jag kan inte förklara för dig exakt vad som pågår, säger Bill Sweatt besviket innan han konstaterar:

– Vi måste stänga de här matcherna. Det finns inga ursäkter, utan vi måste stänga matchen – och vi stänger den inte.

Nä, Brynäs både reducerade och kvitterade och i straffläggningen var Kevin Clark och Oskar Lindblom stensäkra.

Då har Bill Sweatt svårt att glädja sig över det hattrick som var hans första på länge.

Riktigt länge.

– Det måste varit före college. Jag minns inte senast jag gjorde det. Jag har aldrig gjort det som proffs och aldrig i college, så det är minst elva år, säger Sweatt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!