Positivt besked för Marcus Hellner inför VM

En förkylning stoppade Marcus Hellner från att åka till Italien och träna inför VM. Nu har Gellivare-åkaren fått ett positivt besked.
- Han åker på lördag, säger Arild Monsen.

Seiser Alm2013-02-09 06:00

Marcus Hellner skulle ha påbörjat höghöjdslägret i Seiser Alm i måndags men en lättare förkylning gjorde att VM-hoppet tvingades skjuta upp resan. En av orsakerna var att han inte ville smitta ner andra åkare i landslagsgruppen.

- Vi har tagit beslutet tillsammans med en doktor att vi kör på lördag. Det är ingen smittorisk längre utan han är pigg och alert, säger landslags-tränaren Arild Monsen.

Tillbaka i träning
Det mildare klimatet i Seiser Alm är en av anledningarna till att Hellner är tillbaka
i träning igen.

-  Han ska börja med lättare träning och det gör han kanske bättre här i Italien än i Gällivare där det är 30 grader kallt, säger Monsen.

Landslagstränaren tror inte att den fyra dagar långa träningsuppehållet kommer påverka Hellners insats i VM.

- Fyra dagar med vila utan träning är nog bara bra för honom så det kommer inte att bli några problem, säger Monsen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!