Slutresultat seniorer

A-final

Placering Startnr Förare Klubb Bilmärke Flaggor/Tjuv/

(Heat 41)

Kvalomgång 1 Poäng Flaggor/Tjuv Kvalomgång 2 Poäng Flaggor/Tjuv Kvalomgång 3 Ej start Poäng Flaggor/Tjuv

1. 53 Jörgen Stenberg NMS Boden Volvo 7 7 7 (Anmälare: Junkworx)

2. 43 Robert Loijas NMS Boden Saab 7 7 5

3. 41 Patrik Lindgren Älvsbyns MS Volvo 7 7 5

4. 214 Olle Karlsson NMS Boden Opel 5 4 7

5. 33 Jan Bergdahl NMS Boden Volvo 5 5 7

6. 47 Jonas Ekelund Jokkmokk MS Opel 5 5 7

B-final

Placering Startnr Förare Klubb Bilmärke Flaggor/Tjuv/

(Heat 38)

Kvalomgång 1 Poäng Flaggor/Tjuv Kvalomgång 2 Poäng Flaggor/Tjuv Kvalomgång 3 Ej start Poäng Flaggor/Tjuv

1. 214 Olle Karlsson NMS Boden Opel 5 4 7

2. 39 Björn Morin Piteå MS Opel 5 - OF,SF 7

3. 55 Kent Ringström NMS Boden Volvo 5 3 5

4. 31 Jens Jakobsson Älvsby MS Volvo 7 - 5

5. 30 Johan Jacobsson Älvsbyns MS Volvo 3 7 5

- 52 Lars Isaksson NMS Boden Volvo Ej start 4 2 4

C-final

Placering Startnr Förare Klubb Bilmärke Flaggor/Tjuv/

(Heat 36)

Kvalomgång 1 Poäng Flaggor/Tjuv Kvalomgång 2 Poäng Flaggor/Tjuv Kvalomgång 3 Ej start Poäng Flaggor/Tjuv

1. 52 Lars Isaksson NMS Boden Volvo 4 2 4

2. 36 Emil Brännare Älvsbyns MS Volvo 7 2 3

3. 51 Lars Värnberg NMS-Boden Saab - 7 3

4. 49 Magnus Nilsson Piteå MS Volvo 3 5 4

5. 40 Johan Öhman Älvsbyns MS Volvo 2 3 4

6. 54 Seppo Rahko Luleå MS Saab 4 4 3

Övriga placeringar

Kvalomgång 1 Poäng Flaggor/Tjuv Kvalomgång 2 Poäng Flaggor/Tjuv Kvalomgång 3 Ej start Poäng Flaggor/Tjuv

17. 44 Stefan Mikaelsson Piteå MS Toyota 4 3 2

18. 213 Michael Öhman Lakso Älvsbyns MS Volvo 4 4 1

19. 50 Lennart Helmersson Luleå MS Mercedes 4 - 4

20. 37 Daniel Åström Piteå MS Opel - 5 3

21. 48 Mats Nyström Luleå MS Volvo 3 5 -

22. 45 Nikolaj Grönlund Älvsbyns MS Volvo 2 OF 3 2

23. 38 Christer Hellberg Piteå MS Volvo 1 2 3

24. 35 Emil Ekberg Piteå MS Opel 1 4 - OF

25. 34 Erik Wennberg Luleå MS Volvo - 4 -

26. 46 Robin Öman NMS Boden Saab 3 - -

27. 56 John Sundman Älvsbyns MS Volvo - - -

Slutresultat damer

A-final

Placering Startnr Förare Klubb Bilmärke Flaggor/Tjuv/

(Heat 40)

Kvalomgång 1 Poäng Flaggor/Tjuv Kvalomgång 2 Poäng Flaggor/Tjuv Kvalomgång 3 Ej start Poäng Flaggor/Tjuv

1. 219 Malin Johansson Älvsbyns MS Volvo 5 7 7

2. 2 Lars-Erik Stenberg NMS Boden Volvo 3 - -

3. 1 Kari Korpiniemi NMS Boden Volvo 7 5 4

4. 237 Hanna Nordgren NMS Boden Ford 4 - 5

Slutresultat juniorer

A-final

Placering Startnr Förare Klubb Bilmärke Flaggor/Tjuv/

(Heat 39)

Kvalomgång 1 Poäng Flaggor/Tjuv Kvalomgång 2 Poäng Flaggor/Tjuv Kvalomgång 3 Ej start Poäng Flaggor/Tjuv

1. 206 Lovisa Holmgren Skellefteå MS Opel 5 5 7

2. 225 Albin Åkerlund Älvsbyns MS Volvo 7 7 4

3. 214 Pelle Karlsson NMS Boden Suzuki 7 7 7

4. 204 Emelie Hjertberg Älvsbyns MS Volvo 4 7 5 (Anmälare: Norrbottens bildemontering AB)

5. 213 Josef Bohlin Älvsbyns MS Volvo 7 4 3

6. 229 Erik Lundberg Älvsbyns MS Volvo 5 4 7

B-final

Placering Startnr Förare Klubb Bilmärke Flaggor/Tjuv/

(Heat 37)

Kvalomgång 1 Poäng Flaggor/Tjuv Kvalomgång 2 Poäng Flaggor/Tjuv Kvalomgång 3 Ej start Poäng Flaggor/Tjuv

1. 213 Josef Bohlin Älvsbyns MS Volvo 7 4 3

2. 234 Mattias Eriksson NMS Boden Saab 5 - 7

3. 219 Felix Johansson Älvsbyns MS Volvo 4 7 5

4. 210 Rasmus Grönlund Skellefteå MS Volvo 3 5 5

5. 235 Emil Nordlund Skellefteå MS Volvo 7 5 4 OF

6. 224 Kevin Wallstål Piteå MS Volvo 2 4 5

C-final

Placering Startnr Förare Klubb Bilmärke Flaggor/Tjuv/

(Heat 35)

Kvalomgång 1 Poäng Flaggor/Tjuv Kvalomgång 2 Poäng Flaggor/Tjuv Kvalomgång 3 Ej start Poäng Flaggor/Tjuv

1. 224 Kevin Wallstål Piteå MS Volvo 2 4 5

2. 212 Linn Sandin NMS Boden Saab 4 3 4

3. 239 Viktor Olofsson Älvsbyns MS Volvo 5 3 4

4. 228 Alma Mikaelsson Piteå MS Peugeot 3 3 2

5. 202 Albin Loggert NMS Boden Saab 3 - - (Anmälare: Fyrkantens Gravyr & Reklam AB)

6. 238 Martin Nordström NMS Boden Volvo 2 5 3

D-final

Placering Startnr Förare Klubb Bilmärke Flaggor/Tjuv/

(Heat 34)

Kvalomgång 1 Poäng Flaggor/Tjuv Kvalomgång 2 Poäng Flaggor/Tjuv Kvalomgång 3 Ej start Poäng Flaggor/Tjuv

1. 202 Albin Loggert NMS Boden Saab 3 - - (Anmälare: Fyrkantens Gravyr & Reklam AB)

2. 236 Anton Lindström Älvsbyns MS Volvo - 4 2

3. 217 Max Wikdahl Piteå MS Volvo - 2 2

4. 237 Linn Nordgren NMS Boden Ford - 2 3

5. 231 Jonathan Nilsson Schmaltz Luleå MS Saab 4 - 3

Slutresultat debutanter

Övriga placeringar

Placering Startnr Förare Klubb Bilmärke Flaggor/Tjuv/

Kvalomgång 1 Poäng Flaggor/Tjuv Kvalomgång 2 Poäng Flaggor/Tjuv Kvalomgång 3 Ej start Poäng Flaggor/Tjuv

1. 105 Sanna Sandgren NMS Boden Saab - - -

1. 101 Nathalie Berggren NMS Boden Opel - - -

1. 102 Linda Israelsson Jokkmokk Opel - - -

1. 103 Gustav Brännare Älvsbyns MS Volvo - - -

1. 104 Emil Berggren Tväråns IF Volvo - - -

1. 100 Anna Berggren Tväråns IF Volvo - - -