Hansson om negativa rallybeskedet: "Såklart tråkigt"

Umeå vann kampen om Svenska rallyt, trots Norrbottens försök att locka jättearrangemanget ännu högre upp i landet. "Tråkigt, men största besvikelsen är nog i Värmland", konstaterar Fredrik Hansson, Luleås vice kommunalråd.

Fredrik Hansson.

Fredrik Hansson.

Foto: Lars-Göran Norlin

Rally2021-04-08 15:20

Fredrik Hansson är en av de som har kämpat hårt i över ett års tid med att lägga fram Norrbottensalternativet som det allra bästa när det stod klart att Svenska rallyt behövde flytta uppåt i landet.

Tillsammans med Piteå, Kalix och Boden har Luleå kommun lagt ner mycket tid och resurser på att övertyga Rally Sweden och internationella bilsportförbundet om saken.

Så när det kom besked om att Umeå vunnit dragkampen var det såklart en stor besvikelse.

– Vi fick det meddelat via mejl och ska ta det lite mer ordentligt nästa styrelsemöte där vi ska gå igenom mer exakt hur det landade där. Just nu vet vi inte mer än det som står i pressmeddelandet, säger Fredrik Hansson.

I pressmeddelandet skriver Svenska rallyts vd Glenn Olsson att Umeå har: "en god hotellkapacitet i kombination med serviceplats och HQ på mässområdet Nolia, starkt växande näringsliv och attraktivt upptagningsområde publikmässigt".

– Det har säkert varit en jämn kamp och alla har kämpat och gjort sitt bästa. Men största besvikelsen ligger nog i Värmland som haft det i över 50 år och tappar det nu. Men det hade varit roligt om det landat här såklart, säger Hansson.

Vad tror du vägde över för Umeå?

– De har ju sitt stora Noliaområde med stora faciliteter inomhus på ett och samma ställe centralt. Det finns gott om boende och hotell och bra med bansträckor. Sen finns kopplingen till Finland där du kan ta färjan över. Så det är många olika parametrar. Men vi har också haft ett väldigt tilltalande koncept och erbjudit spektakulära sträckor, så det ska bli intressant att höra hur de har resonerat.

I slutet av processen kom det också fram ett andra alternativ från Norrbotten, Piteåalternativet. Tror du det kan ha påverkat er ansökan negativt?

– Svårt att spekulera i. Det är inte vad de säger officiellt i alla fall. Det är andra grunder som väger över för Umeå. Kanske gav det en bild i början att vi uppfattades som splittrade, men jag tycker ändå under resans gång att vi har visat att det är Norrbottensalternativet som alla står bakom.

Tar ni sikte på att få hit andra stora arrangemang i framtiden?

– Det händer väldigt mycket just nu i Norrbotten och blickarna vänds hit på olika sätt. SM-veckan kommer till Boden/Luleå och Piteå har ett annat rallyarrangemang. Så det är klart att det alltid kommer vara intressant för Norrbotten. Nu får vi vässa till oss i alla kommuner visa vad vi kan erbjuda. Man kan alltid dra lärdomar från sådana här saker och bli bättre när det kommer förfrågningar nästa gång. Vi är en relevant plats att välja för större arrangemang, för kapaciteten har vi, säger Luleås vice kommunalråd.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!