Under fredagen kom beskedet att ligaorganisationen Hockeyettan begär Boden Hockey i konkurs. Enligt Hockeyettans ordförande Ronnie Glysing står samtliga föreningar bakom beslutet. Piteå Hockey, som ska möta Boden hemma på torsdag och borta onsdagen därpå, är kluvna i frågan.
– Jag kan bara kommentera det ur ett sportsligt perspektiv. Sportsligt är det en rival för oss och vi har sparrat varandra länge. Jag har varit i föreningen sedan 2014 och då var inte Boden på banan. Sedan har de kommit upp och verkligen utmanat och hävdat sig. Det sporrar så klart det sportsliga i Norrbotten och Piteå. Jag tror att vi sporrar dem också. Det är klart att det vore tråkigt om de får börja om i trean, säger PHC:s sportchef Jonatan Glader och fortsätter:
– Det finns inget vi tycker är roligare än att vinna mot Boden, så det är klart att det är sportsligt man vill avgöra det. Det är där vi vill visa att vi är etta.
Hur påverkar bråket Piteå Hockey?
– Det påverkar oss ingenting egentligen. Vi ska möta dem på torsdag och den information vi har är att matchen ska spelas. Det ska inte finnas några frågetecken kring det och det var det vi meddelade laget när vi fick nyheten igår.
Sportchefen hoppas att laget ska kunna hålla rätt fokus.
– Vi ska spela i morgon och på tisdag också. Utmaningen för oss är att ta en dag i taget och lägga fokus på matcherna. Vi ska försöka vara här och nu, säger Jonatan Glader.
Piteå Hockeys vice ordförande Ove Marklund utgår också från att matcherna ska spelas.
– Sedan får vi se vad som händer i processen mellan Hockeyettan och Boden. Det är ingenting som vi ska koncentrera oss på, det får lösas den juridiska vägen, säger han.
Hur påverkas Piteå Hockey ekonomiskt av det här?
– Det är klart att det kostar lite pengar att genomföra en bortamatch, och hemmamatch för den delen, mot Boden, men oavsett vad som händer överlever vi. Det är värre för föreningar som ska åka upp från södra Sverige och ta de kostnaderna om Boden inte skulle fortsätta att spela. Men vi utgår från att de ska fortsätta att spela tills annat är beslutat.
Hockeyettans ordförande Ronnie Glysing säger till Aftonbladet att ligaorganisationen har tvingats begära verkställighet hos Kronofogden för att inte övriga 46 medlemsföreningar i Hockeyettan ska drabbats ekonomiskt.
Ove Marklund utvecklar:
– Alla ligaorganisationer är beroende av att man hanterar alla lag lika. Jämför Frölunda med Oskarshamn eller Björklöven med Västervik, de tillhör samma organisationer och har samma reglerverk. I Hockeyettan finns det också stora differenser mellan stora och mindre föreningar ekonomiskt. Alla är beroende av att det finns ett grundavtal där pengar kommer in och fördelas ut. Att Boden inte ansluter sig till reglerna kring webbsändningar och tar in de pengarna själv innebär att Hockeyettan får betala skadestånd till ATG för att Boden inte sänder matcherna på den kanalen och den kostnaden får övriga föreningar bära.
Det är inte bra för Norrbottens ishockey att Boden är föremål för de här diskussionerna, konstaterar PHC:s vice ordförande.
– Ishockeyn i Norrbotten är beroende av att ha många starka och framgångsrika föreningar. Tillsammans växer vi. Rent sportsligt är det bra ju mer föreningar som är bra, säger Ove Marklund.