"Nytt" PIF inför omstarten

En månad kvar av allsvenska uppehållet.  Då ska Piteå IF in med fyra nya spelare och ett nytt sätt att spela.  - Vi måste äga bollen och passa mer, säger Peter Grundström.

Piteå2009-08-28 06:00
I onsdags spelade Piteå IF träningsmatch mot Sunnanå och förlorade med 0-5. Knappast något glädjande besked för tränaren Peter Grundström. Laget har en månad på sig att finslipa spelet inför omstarten, mot Örebro. Då ska dessutom fyra nya lirare in i truppen - och förändra sättet att spela. - Vi får se om våra förstärkningar är så bra som de ska vara. Men de vet inte vad långbollar är, så vi kan inte spela så, säger Grundström. Starkare innermitt
Tränaren tycker inte att laget har hängt med mot det allsvenska motståndet och att det framförallt är på mitten som något måste göras om ett nytt kontrakt ska vara möjligt. - Vi har haft det väldigt svårt på innermittfältet och behöver minst tre spelare där för att kunna stå upp mot motståndet, säger han. Därför ska laget i framtiden spela 4-5-1 eller 4-4-1-1 och då kommer nyförvärvet Rebecca Kalu väl till pass. 2 x Johansson skadade
- Hon ska vara en Nigerias mest lovande spelare på den positionen, och det låter väldigt bra, säger Grundström. - Vi får se när de kommer hit, hur de passar in i spelet och vem som får sitta på sidan om. Det kan hända att någon behöver mer tid på sig. Men för tillfället saknas alla fyra nyförvärv (se separat artikel) på träningsanläggningen plus Camilla Johansson, som är fotskadad, och Lina Johansson, som fortfarande har problem med sitt knä. En månad kvar. Sedan sex matcher och fyra poäng att ta igen. Då lär laget behöva alla spelare de kan få.
Piteå IF:s återstående matcher 27/KIF Örebro (hemma), 3/10 Sunnanå SK (borta), 10/10 Kopparbergs/Göteborg (hemma), 18/10 Hammarby IF DFF (borta), 1/11 Stattena IF (hemma), 7/11 Umeå IK (borta).
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!