Nästa vår ska Luleådomare skipa rättvisa i Italien

Sex domare från Italien skipade rättvisa under helgens fotbollsmatcher. - Vi har inlett ett samarbete med domarklubben i Bologna, säger Luleå Domarklubbs Dick Sandberg.

Foto: ?

PITEÅ2008-06-30 06:00
Förhoppningen med samarbetet är att domare från både Luleå och Bologna ska utvecklas och även få testa på att döma en annorlunda fotboll. Sex domare från den italienska vänorten deltog i helgens tävlingar i Piteå.- De tycker det är en jätteupplevelse att få komma hit till Norrland, säger Dick Sandberg som är nöjd med domarnas insatser i turneringen.- Det är sex väldigt bra domare. Trots att de inte förstår språket så har det inte varit några problem alls.Fler kvinnliga domare i Sverige
Om allt går enligt planerna så åker ett tiotal domare från Luleå DK motsatta väg nästa vår för att delta i en ungdomsturnering i Bologna. Dick Sandberg hoppas att samarbetet kan sträcka sig över en längre tid och tror att domarklubbarna har mycket att lära av varandra. Speciellt en sak vill han att Luleå DK ska bidra med.- Vi har många fler kvinnliga domare här än i Bologna. I Italien tycker man inte att kvinnor ska döma fotboll, medan vi i Sverige är mån om de kvinnliga domare vi har.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om