Fastighetsutvecklaren Tobias Appelö köpte Villa Kassman på Storholmen utanför Lidingö för över 22 miljoner kronor. Vid första besöket i sin nya investering mötte han Piteåbördige hockeyprofilen Leif R Carlsson i dörren – som bad honom dra.
Carlsson har hävdar att han ägde halva slottet och att köpet därför ska hävas. Säljaren hävdar i sin tur att han har köpt ut Carlsson från fastigheten redan 2005. Då Carlsson är mantalsskriven på adressen sedan 12 oktober i fjol kan polisen inte hjälpa köparen – som i stället fått vända sig till Kronofogden.
Nu avslår Kronofogden Tobias Appelös ansökan om särskild handräckning.
"Sammantaget finner Kronofogden att centrala omständigheter i målet är oklara och att Kassman AB, mot Carlssons bestridande, inte har styrkt att sökanden olovligen har bosatt sig på Fastigheten. Sökanden har således inte heller visat att förutsättningarna för att bevilja särskild handräckning i form av ett avlägsnande är uppfyllda, varför ansökan ska avslås", skriver man i beslutet.
Tobias Appelö tycker att beslutet var minst sagt oväntat.
– Det är väl på gränsen till tjänstefel. Man funderar om de är släkt. Jag vet inte riktigt vad man ska säga. Min advokat hade också svårt att tänka sig det här, säger han.
Hur går ni vidare?
– Han har ju inte rätt att bo där, den saken är ju klar. Men vi måste ha ett beslut på det också. Det är tingsrätten nästa då. Kronofogden kan inte besluta att plocka ut honom, men samtidigt säger man att det inte är rätt att han bor där. Man hänvisar till tingsrätten. Att det ska ta tre månader innan man kan besluta det är skandal, det kunde de väl ha sagt för tre månader sedan.
39-åringen befinner sig i en frustrerande situation.
– Man mår dåligt. Det har varit ett par långa månaders väntetid, men det här tog priset om man säger så. Även om det skulle visa sig att han har ett hyresförhållande, att han får hyra där, så har han ju inte erlagt någon hyra. Det är jag som får stå för kalaset i slutändan, hur man än vrider på det, säger Tobias Appelö.
Han är beredd på en lång och utdragen process.
– Min advokat pratade om ungefär två års handläggning. Jag tänker framför allt på husets bästa. Det är otroligt eftersatt och jag vet att den inte kommer att vara i samma skick som när jag köpte det.
PT har sökt Leif R Carlsson.