DM - en riktig kick

Finalen i flickor 13 och pojkar 12 i karate-DM hade en sak gemensam - de avgjordes mellan kompisar. Svårt att fokusera? Inte alls. - Jag kanske tänker lite på det innan men inte när matchen är igång, säger Elin Nygren som vann flickor 13. - Jag kör bara, ingen pardon, säger Arthur Bodén som vann pojkar 12.

duell. Även Piteåkompisarna Cassandra Frejdh, i röda hanskar och Elin Nygren, blå handskar möttes i final.

duell. Även Piteåkompisarna Cassandra Frejdh, i röda hanskar och Elin Nygren, blå handskar möttes i final.

Foto: Eija Dunder

PITEÅ2008-12-08 06:00
För första gången anordnade Piteåklubben Inyon DM och Lilla DM. Cirka 110 deltagare var på plats i Pitsunds sporthall, totalt antal starter var 168.- Tittar man på antalet startande så har vi lyckats bra. Det är vårt första DM så det har varit mycket arbete men vi har fått bra hjälp av kommunen och näringslivet, säger Bo-Teddy Olsson, tävlingsledare.Åtta klubbar från länet fanns på plats med deltagare. Tre från Luleå, två från Boden, en från Pajala, Älvsbyn och Piteå.Och just Piteåklubben Inyon hade stora framgångar i klassen flickor 13.Finalen gick mellan kompisarna Cassandra Frejdh och Elin Nygren. När matchen var över var det Elin som hade lyckats bäst och plockat hem flest poäng.Fartfyllt i kumite
Innan finalen hade Elin Nygren redan hunnit med att ta silver i kata och brons i lag-kata, bland annat tillsammans med motståndaren Cassandra.Så guldet i kumite var verkligen pricken över i.Men innan tävlingen var hon lite osäker på hur hon stod sig i kumite som hon bara tävlat i en gång tidigare. Seger fanns inte direkt i tankarna.- Men jag trodde att jag skulle ha en bra chans att få en bra placering i alla fall, säger den glada segraren.Vad är roligast kata eller kumite?- Kumite är roligare, det är mer fart och så.Och fart var det verkligen i finalen i pojkar 12.Arthur Bodén och Gustav Eriksson från Boden gick en mycket jämn kamp där ingen lyckades vinna några poäng. Men det var Arthur som utropades som segrare efteråt.- Det var nog för att jag styrde matchen. Jag har varit på karatekollo i Luleå och där fick jag lära mig att ha övertaget, säger Arthur Bodén.Finalsegern var en skön revansch på kompisen Gustav som vann i kata.- Jag är vänsterhänt och attackerar med vänstern först. Det är inte så många vana vid, säger Arthur Bodén, som under matchen var inne i den så kallade karatebubblan:- Då är det enda jag hör mig själv, domaren och motståndaren, säger han.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om