Öberg: "Hon är en stor förebild för mig"

Hon vill gå i Helena Ekholms fotspår.
Under helgen får Hanna Öberg en försmak av vad som krävs.
- Alltid kul att veta hur långt jag har kvar innan jag är högst upp, säger 16-åringen.

Östersund2012-01-28 06:00

Piteå Skidskyttes Hanna Öbergs stora mål är att bli lika stor som världsstjärnan Helena Ekholm.

Även om affischnamnet saknas under SM-veckan får Öberg ändå chansen att mäta krafterna med Sverigeeliten i Östersund.

Blir inget idolmöte
- Det ska bli kul att köra mot seniorer, säger Öberg.

Hon hade sett fram emot att möta stjärnan Ekholm.

- Hon är en stor förebild för mig, i framtiden vill jag nå lika långt som hon har nått, säger 16-åringen.

Satsar på JVM
Men Hanna Öberg ser bara SM i masstart som träning inför vinterns stora tävling - junior-VM i Finland (17-27 februari).

- Jag behöver den här tävlingen inför JVM och vill lyckas med skjutningen. Jag har haft lite problem med det tidigare under säsongen.

Öberg räknas som en av landets största skidskyttetalanger. Men hon menar att det dröjer ett tag innan hon kan vara med och utmana om SM-medaljer och världscuppoäng.

Därför är fokus på JVM i februari.

- Även där är jag ju yngst i min klass, där de äldsta är två år äldre än mig. Men det ska bli riktigt roligt med både SM och junior-VM

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!