Nybliven pappa - då tävlar Eliasson som bäst

Tommy Eliasson har hittat vårformen.
I den allra första internationella Fis-tävlingen i Sverige körde han in som tvåa.
- Men sedan "såsade" jag bort finalen lite grann, säger skicross-stjärnan från Boden.

ÖSTERSUND2007-04-03 06:00
Det har varit en allt annat än "vanlig" säsong för Tommy Eliasson. Efter en oerhört snöfattig start hann bodensaren bara med några tävlingar innan tävlingsverksamheten tvärstannade igen. Men den här gången var det på grund av betydligt viktigare, och roligare, anledningar än snöbrist.

Har blivit pappa
Tommy Eliasson blev nämligen pappa. Det innebar ett avbrott i karriären på en och en halv månad.
Därför var helgens andraplats i Branäs i Värmland ett härligt formbesked. Att han sedan tog sig till final tämligen enkelt gjorde inte prestationen mindre positiv.
- Men sedan "såsade" jag bort finalen lite grann. Jag låg sist efter starten, det kan man inte göra mot Leven, säger Tommy Eliasson.

Leven blev för svår
Nej, den svenska stjärnan Lars Leven blev för stark till slut.
Men Eliasson gav aldrig upp efter startmissen och tog sig förbi både Mikael Forslund och Erik Ilijans. En prestation utöver det vanliga.
För i skicross är omkörningar generellt riktigt svåra att utföra och när motståndet är världsklass blir det av naturliga skäl ännu tuffare. Fjärdeplacerade Ilijans slutatde på en fjärdeplats i årets världcup, vilket säger det mesta om hans kapacitet.
Helgens tävlingar i Branäs var det första internationella Fis-evenemanget hittills vilket borgar för en ljus framtid konstaterar Eliasson.
- Nu har vi kommit ett steg på vägen och vi jobbar hårt för att få hit en världscuptävling nästa år, berättar han.
Nu väntar SM på långfredagen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!