Modin opererad

På tisdagen blev Jesper Modin utskriven från sjukhuset.
Nu hoppas han att problemet med bihålorna är över.
-  Nu är jag sugen på att komma igång och påbörja försäsongsträningen, säger den 22-årige längdskidåkaren.

Östersund2011-06-01 06:00

Norrbottens-Kuriren har tidigare berättat om Jesper Modins inflammerade bihålor.

I måndags fick han äntligen en tid för operation på Östersunds sjukhus. Vid lunchtid på tisdagen fick Norrbottens-Kuriren en pratstund med landslagssprintern som precis hade blivit utskriven från sjukhuset.

- Operationen gick bra, läkaren sa att det var tur att vi gjorde den för det var väldigt trångt i bihålorna, säger Jesper Modin.

"Rinner lite blod"
Innan ingreppet har Piteå Elit-åkaren upplevt stora problem.

- Jag har haft en tyngd känsla i huvudet och tryck upp i ansiktet. Nu skar läkaren upp och gjorde utrymmet lite större, därmed slipper jag "tryck-känslan" när det är så himla tight och förhoppningsvis kommer det inte slemma igen, säger han.

Nu väntar vila i en vecka innan han kan starta upp försäsongsträningen.

- Just nu är jag ganska öm och det rinner lite blod. Det är inte så jättemysigt, men det känns skönt att ha det gjort - allt gick bra. Nu hoppas jag att det kommer att hjälpa, säger han och fortsätter:

- Jag är jättetaggad att börja träna igen, innan operationen har jag nästan klättrat på väggarna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!