Fin avslutning för ISK - slog Moliden med 7-0

ÖRNSKÖLDSVIK2006-09-18 06:00
Gästande Infjärden avslutade säsongen på bästa sätt, när Moliden besegrades med 7-0 (4-0) i damtvåan. Segern räckte dock inte till för att passera huvudkonkurrenten Morön, som slutade säsongen med en poäng tillgodo på Infjärden.
Redan efter 45 minuters spel hade Infjärden avgjort matchen.
Slutresultatet skrevs till 7-0.
- Vi avslutade verkligen säsongen på ett snyggt sätt. Jag anser att vi är det klart bästa laget och att vi borde ha vunnit serien. Vissa matcher har vi inte riktigt kommit upp i vår normala standard, vilket kan bero på viss motivationsbrist, efter att det stod klart att vi inte skulle få kvala till division I, sa tränaren Mats Andersson.
Samtliga Infjärdens spelare förtjänar beröm, men extra plus går till backen Emelie Asplund-Lövgren, mittfältarna Linn Lundström, Sara Karlsson och Elin Olsson.
- Vi får se vad som händer med laget till nästa säsong. Personligen har jag ingen aning om vad som väntar mig, avslöjade Mats Andersson.Målen, Infjärden: Sanne Nilsson 2, Camilla Johansson, Elin Olsson, Sofie Eriksson, Linn Lundström och Sophia Axelsson.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!