Lundberg hänger med i toppen – på "familjesemestern"

Då den ligger inklämd mellan VM och Världscupen, ser Hanna Lundberg O-ringen mer som än semester än en tävling på liv och död. Tävlingsmomentet har dock gått bra än så länge, och än mer positivt är att kroppen mår över förväntan.

OK Renens Hanna Lundberg ligger tvåa i totalen för damernas elitklass efter två av fem genomförda lopp.

OK Renens Hanna Lundberg ligger tvåa i totalen för damernas elitklass efter två av fem genomförda lopp.

Foto: Peter Holgersson

Orientering2023-07-25 16:04

VM i Schweiz blev en stor succé för Luleå-löparen Hanna Lundberg, OK Renen, som vann både individuellt brons och stafett-guld. Men det var knappt att den 21-åriga orienteringsstjärnan hann landa i Sverige igen innan det var dags för nästa tävling – O-ringen i Åre.

Detta är Lundbergs första O-ringen på seniornivå, en tävling hon tidigare vunnit fyra gånger på ungdom- och juniornivå. 21-åringen har fått en bra start och ligger efter två av fem tävlingsdagar tvåa i totalen.

– Det har gått ganska bra och jag känner mig fortfarande förvånansvärt pigg. Men jag har inte fått till det helt och igår var en tung dag där jag bommade lite på slutet, så det är jag inte helt nöjd med, säger Hanna Lundberg.

Det är ett ganska stort gap upp till IFK Göteborgs Sara Hagström, som inför tisdagens sprint leder med 4:57.

Kan du ta igen det?

– Jo då, allt kan hända. Det klart det krävs att hon gör några misstag, men det är tre av fem dagar kvar så allt är möjligt.

Lundberg är just nu inne i en mycket intensiv period, där ett VM följts upp av O-ringen som sedan kommer följas upp med en Världscup-tävling i Tjeckien nästa vecka. Kroppen håller iallafall ännu god form, en lättnad för den tidigare så skadedrabbade orienteraren.

– Ja kroppen känns bra, över förväntan till och med. Det är ju ett slitigt program nu med mycket resor och flängande där man får sämre sömn, men jag kör på så länge det känns bra. Jag tycker bara det är kul att vara med.

Orienteringsfesten O-ringen lockar varje år uppemot 20 000 deltagare från hela världen. För Hanna Lundberg är det inget femstjärnigt hotell som gäller nere i Åre, utan hon bor tilsammans med sin mamma, pappa och lillebror i en husbil på campingen.

Du kände inte att de borde rullat ut röda mattan för dig nu när du återvänder hem som VM-hjälte?

– Haha, nej nu vill jag bara vara vanlig och vara med de andra. Det är ganska skönt att ha en sån vecka också, säger hon och fortsätter:

– Jag ser det här mer som en familjesemester än en tävling.

En ganska slitig semester ändå?

– Jo precis, det är en rolig semester men det klart att den är tuff. Man får ta en riktig semester sen när det blir lugnare i tävlingsprogrammet, säger Lundberg och skrattar.

Totalt är det i år nästan 100 orienterare från OK Renen som ställer upp i O-ringen.

– Vi börjar ju bli en av de större klubbarna här, och det är häftigt att se.

Hanna Lundberg vann tisdagens etapp – men är fortsatt tvåa och 4:45 efter Sara Hagström i totalen. Med segern minskade Lundberg avståndet med tolv sekunder.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!