Kalixföraren körde 320 mil – och tog hem premiärsegern

Två punkteringar stoppade inte Mikael Sandberg, 26. Kalixföraren inledde rallycross-säsongen med en 320-milaseger.

Segrade. Kalixföraren Mikael Sandberg lyckades vinna första deltävlingen i rallycross-SM i Tomelilla efter en strulig helg.

Segrade. Kalixföraren Mikael Sandberg lyckades vinna första deltävlingen i rallycross-SM i Tomelilla efter en strulig helg.

Foto: Petra Isaksson

Motor2016-05-23 09:38

160 mil enkel väg.

Mikael Sandbergs tävlingsbuss fick bekänna färg när rallycross-säsongen drog igång längst ner i söder i Tomelilla.

Och 26-åringen från Kalix, 27 år den 30 maj, fick ingen drömstart i Super Car tvåhjulsdrivet (tidigare Supernationell klass 1).

Punktering i heat två och tre i kvalet.

Men antalet startande räddade honom.

Endast tolv bilar ställde upp i premiären och därmed var semifinalen säkrad på förhand som körs med sex plus sex.

– Ena däcket small båda gångerna i första böjen, men de hittade ingen orsak till det. Förmodligen fanns orsaken någon annanstans på banan, men belastning var som störst just där, säger Mikael Sandberg till Kuriren.

Efter en tredjeplats i semifinal fick han starta sist i finalen. Den här gången gynnade det Sandberg för det small i första kurvan.

– Skulle jag få välja så skulle jag aldrig starta sist. Men startsmällar blir det och det försvann en bil i första böjen som skrotade rejält. Som tur var fick jag undvika den kollisionen i alla fall, säger Kalixföraren som styr en Ford Fiesta ST.

Sedan kunde Team Kalix MK med Sandberg vid ratten defilera till seger när han tog värmlänningen Per Berglund på sista varvet när Finnskogaföraren var inne på jokerspåret.

– Det blev till slut en lyckad helg. Det var absolut ingen dans på rosor för min del. Jag hade uppförsbacke hela vägen, säger han och fortsätter:

– Det är långt att köra 160 mil för att ta sig till tävling och väldigt frustrerande med två punkteringar på tre kvalheat när jag visste vilket kapacitet vi har i bilen.

Vem körde hem?

– (Skratt) Vi är fyra stycken som turas om och vi sträckkörde hela vägen hem.

Vad har ni jobbat på att förbättra i bilen inför säsongen?

– Chassit och balansen.

Det har krävt några arbetstimmar, eller?

– Det kan man lugnt säga utan att ljuga någonting, säger Sandberg som planerar att köra hela SM där nästa deltävling går i Arvika 4 juni.

Sandberg var inte den enda norrbottningen i toppen. Tväråns IF hade två förare med bland topp fem. Thomas Öhman slutade trea och Urban Bergström femma.

– Vi står oss starkt här upp i rallycross, säger Sandberg.

I juniorklassen tog Älvsbyns David Hjertberg en fin femteplats och Jokkmokksförarna Anton Hedlund och Julia Lundkvist, blott 16 år, slutade elva respektive tolva.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!