"Det var jätteroligt"

Stadsmaran inleddes med Maxloppet för de allra yngsta. Där sprang Filip Fredriksson sitt längsta tävlingslopp någonsin.

Snabb. Den talangfulle löparen Filip Fredriksson, 5, sprang sitt längsta lopp hittills i karriären när han tävlade i Maxloppet.

Snabb. Den talangfulle löparen Filip Fredriksson, 5, sprang sitt längsta lopp hittills i karriären när han tävlade i Maxloppet.

Foto: Roland Lundström

Maxloppet/Luleå2014-05-24 17:31

Det var de lite yngre deltagarna som invigde Stadsmaran. De löpare som sprang den två kilometer långa sträckan i Maxloppet ska egentligen vara mellan åldrarna sex till tolv år gamla. Men en av de första som korsade mållinjen, i tävlingen som inte har någon placering, var ännu yngre. Nämligen femårige Filip Fredriksson som nyligen blivit medlem i Morjärvs SK, som han även sprang för.

Tidigare hade han som mest sprungit 800 meter i tävlingssammanhang men han hade inga problem med att springa mer än dubbelt så långt den här gången.

– Det gick fort men det var ganska långt. Jag var lite trött i början men inte i slutet, säger han.

När han närmade sig målgången fick han lite hjälp då han hittade sin pappa Peter i publiken som hoppade in och sprang den sista biten med honom innan han korsade mållinjen.

– Jag tyckte att det var jätteroligt att springa, säger Filip Fredriksson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om