Petter Nårsa är snart redo att ta över

Öhman hotar att lämna Sverige till nästa säsong.  Men en ny stjärna väntar i kulisserna.  - Jag förstår inte riktigt vad som har hänt i år det har gått så otroligt fort, säger Petter Nårsa.

LÄNSESS. Länets två stora, Emil Öhman,tv, Petter Nårsa,th, när det gäller skotercross planerar hur de ska göra när det första finalheatet drar igång.

LÄNSESS. Länets två stora, Emil Öhman,tv, Petter Nårsa,th, när det gäller skotercross planerar hur de ska göra när det första finalheatet drar igång.

Foto: Håkan Stridblom

Malå2009-03-30 06:00
17 år och redan med i toppen av VM. Det är en utveckling som till och med Moskosel-ynglingen har svårt att fatta. Även förbundskaptenen och förre världsmästaren är något förvånade över Nårsas framfart. - Han har hela framtiden för sig och det ska bli spännande att följa honom, säger Tobias Eklund. - Det är jävligt imponerande det han gör och han kan bli hur bra som helst, säger Emil Öhman. Talangen själv håller en lite lägre profil. - Det har varit nyttigt att köra med de bästa och jag lär mig hela tiden. Vad siktar du på till nästa år, pallen eller? - Jag vet inte om jag ens får köra VM, men jag hoppas givetvis och då ska jag försöka bättra på min slutplacering. I VM-finalen fick Nårsa en lite för tuff inledning. Redan på morgonträningen körde han omkull och det var en krasch som följde honom under hela dagen. - Jag fick lite hjärnspöken efter det och tappade ett par sekunder varje varv på samma ställe. Jag kunde helt enkelt inte köra som jag hade planerat. Fortsätter utvecklingen för 17-åringen från Moskosel kan en framtida världsmästare heta Petter Nårsa.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om