Öhman ny mästare
Älvsbyns skoteress, Emil Öhman, är ny världsmästare i skotercross. Men inte utan strid. En vurpa i kvalet höll på att ställa till det i sista deltävlingen av skotercross-VM i Malå. - Jag hann tänka en del, sa den nyblivne världsmästaren.
Foto:
När han gick i mål hade han kört upp sig till tredje plats.I det första av de två finalracen var förutsättningarna glasklara.- Jag visste att om jag slutade tvåa hade det varit klart.Med en ledning på 27 poäng, seger i ett race ger 25 poäng, satt Öhman tämligen säkert på sin position. - Men jag var ändå väldigt nervös. Det påverkade ändå inte körningen.Öhman var bra med från start och redan tidigt kunde han köra upp i ledningen. Väl i täten visade Öhman klass. Det var aldrig något snack om vem som var världsmästare i fältet.- Körningen kändes väldigt bra.Han passerade mållinjen som vinnare i racet - och som nybliven världsmästare för första gången. Han fick ta emot hyllningar från runt 5.000 besökare runt om banan.- En helt underbar känsla. Med armarna uppsträckta i luften kunde Älvsbysonen konstatera att han hade uppnått sitt högt ställda mål den här säsongen, som också inkluderar ett nytaget SM-guld. Dessutom fick han vinna med de två senaste årens världsmästare, Peter Ericson från Skellefteå, i publiken.Hyllad av Ericson
Den gamle mästaren hyllade Öhman.- Han körde riktigt bra och är en värdig mästare.Älvsbysonen har varit överlägsen den här säsongen. Han slutade två i det första av totalt sex VM-race och vann fyra dem.Det andra och sista racet fullföljde aldrig den nye världsmästaren.- Jag körde på en skoter som kom snett och kom aldrig in i racet efter en dålig start. Jag ska ju tävla lite till den här säsongen och ville inte bli skadad, motiverade Öhman beslutet att lämna banan innan det var färdigkört.Något större firande blev det dock inte.- Nej, jag ska ju tävla redan i morgon (läs söndag).De närmaste veckorna ska Älvbyns och skotervärldens hetaste förare tävla ett par gånger till.- Närmast är det stadiontävlingen i Kalix och sen ska jag även tävla i Kläppen i Sälen.Bakom Emil Öhman hamnade Storumans Viktor Stenman. Han vann Malåtävlingarnas andra race och säkrade samtidigt andraplatsen i sammandraget. Trea slutade finländaren Niko Korsumäki, slagen med bara en poäng av Stenman.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!