Viktigt med klass

1.171 deltagare var anmälda och inte alla hade chans att vinna.  Men de flesta hade möjligheten att spöa någon klasskamrat.  - Man vill ha bra resultat, i vår klass är det väldigt viktigt, sa Amanda Nilsson.

HJÄLPTES ÅT. Amanda Nilsson och Mahboba Jamshidi sprang tillsammans och såg till att skaffa sig bra tider jämfört med deras respektive klasskamrater.

HJÄLPTES ÅT. Amanda Nilsson och Mahboba Jamshidi sprang tillsammans och såg till att skaffa sig bra tider jämfört med deras respektive klasskamrater.

Foto: Mats Bengtsson

Luleå2010-05-27 06:00
Som vanligt lockade Gymnasieutmaningen flest deltagare. Elever från hela Luleå var på plats för att, i första hand, göra ett bra resultat inför sig själv - men i många fall för att se till att hålla klasskamraterna bakom sig i resultatlistorna. Inne i Stil sportcenters ljusgård uppdaterades ständigt tiderna på en stor duk och i rummet trängdes ungdomar för att se hur bra just deras resultat stod sig i konkurrensen. Mahboba Jamshidi och Amanda Nilsson spelar fotboll ihop och hittade varandra innan start, sedan hjälptes de åt under loppet för att pressa sekunderarna. Viktigt resultat
- Vi bestämde oss för att springa ihop och det gick fortare än jag trodde att det skulle göra, sa Jamshidi. - Det är lättare att springa tillsammans med någon, då kan man pusha varandra. För Amanda Nilsson och Mahboba Jamshidi fanns inte heller någon inbördes konkurrens eftersom de inte går i samma klass. Jamshidi går på naturprogrammet och Nilsson idrottsprogrammet. - I min klass är det viktigt. Jag går i en idrottsklass så därför vill man ha så bra tid som möjligt, sa Nilsson. Vinnare från Uppsala
Förra året imponerade Elisabet Clausén genom att vinna Gymnasieutmaningen före alla killar. Det här året överraskade Alexander Eriksson genom att vinna Gymnasieutmaningen - utan att representera en Luleåskola. Eriksson, skriven för Celsiusskolan i Uppsala, gick i mål på 37.23 - mer än en minut före tvåan Per Erkki, Gymnasiebyn. Bästa kvinnliga deltagare blev Julia Svahn, på tiden 45.31.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!