Vikström gjorde precis som sin idol
Det är inte bara målgesten som är lik. Svartbjörnsbyns egen Thierry Henry hade stor show i pojkar 94-finalen. - Jag försöker att ta efter, säger Pontus Vikström, 14, efter 4-3-vinsten mot Haparanda.
Foto:
Hans andra mål kom 13 minuter in i den andra halvleken och betydde 3-2 till Bodenlaget. Då vände han först bort en försvarare och avslutat sedan distinkt med vänsterfoten. Hattrick-målet som också skulle visa sig bli matchvinnande kom återigen efter en vunnen löpduell där backlinjen till slut bara såg den gula ryggtavlan på Pontus. Väl framme vid målvakten hade avståndet växt till ett så behagligt avstånd att han utan tidsproblem kunde total-lura målvakten med en suldragning och sedan placera bollen i det övergivna målet.Laget framför jaget
När slutsignalen gått valde han trots uppvisningen att framhålla laget.- Det här var en riktig krigarseger. De spöade oss i gruppspelet med 5-1 så det här kändes som en riktig revansch, säger Pontus Vikström.När liknelsen med Thierry Henry kommer på tal ler han brett.- Jag har ungefär samma egenskaper i och med min snabbhet och styrka, men jag är inte den mest tekniska. Han är dock min stora idol och självklart försöker jag ta efter honom. Hittills har han lyckats bra. Nio gånger fick han visa upp målgesten som han har kopierat och räkna med att den kommer att behövas användas fler gånger.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!