Taggad och gaddad

Att Luleå hockey är laget i Fredrik Hjelms hjärta går det inte att ta miste på. Han har nämligen tatuerat in klubbmärket på sitt bröst.

Också tatuerad -Joonas Vihko.

Också tatuerad -Joonas Vihko.

Foto: Linda Wikström

Luleå2013-04-13 06:00

Nu är det inte den stundande SM-finalen som fått honom att göra tatueringen. Han gjorde den redan för ett år sedan.

Runt halsen har han tatuerat in ett grovt halsband med en karbinhake på nacken. I halsbandet hänger en stor bild av Luleå hockeys klassiska klubbmärke, som han tatuerat på bröstet. På bröstet är man extra känslig, så det var inte helt smärtfritt. Klubbmärket tog fyra timmar att göra och halsbandet tre timmar.

- Nog kändes det alltid, men man får inte vika ner sig för sitt lag, säger Fredrik Hjelm, som valt att göra tatueringen så att den inte syns om han inte tar av sig tröjan.

Inte byta lag
Inte heller är det hans första tatuering. Den första gjorde han då han var 18 år.

- Bland annat har jag tatuerat in barnens namn, en bild på farsan och en indian,
berättar han.

En tatuering bär man med sig resten av livet. Vad skulle då hända om han kom för sig att byta lag?

- Det finns inte på kartan, säger han och skrattar.

Han bor i Södra Sunderbyn och har varit hockeyintresserad så länge han kan minnas och har även spelat back i Sunderby SK.

- Från det jag var tolv-tretton år har jag stått på H-läktaren. Jag har varit på alla bortaarenor utom två. Men sedan jag fick barn är jag inte lika ofta i hallen och kollar, utan det blir hemma framför tv:n. Men lördagsmatcherna hemma mot Skellefteå missar jag aldrig, påpekar han.

Nya tatueringar
Tyvärr har han inte lyckats komma över biljetter till någon av de två första finalmatcherna i Coop arena.

- Lite surt och det verkar vara svårt att få tag på biljetter, säger han.

Han är säker på att det blir guld till Luleå. Att de vinner med 4-2 i matcher och säkrar guldet på hemmaplan. Och då blir det nya tatueringar.

- Då blir det 2013 på ena sidan om klubbmärket och 1996 på andra sidan, lovar Fredrik Hjelm.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om