Fem spelare i Luleås trupp har spelat för Frölunda. Pavel Skrbek gjorde en kort sejour i klubben säsongen 2010-11. Det blev 27 matcher och åtta poäng för honom i Frölundatröjan.
- Jag var bara där i några månader - det är inget speciellt, säger han
Pavel Skrbek har missat 16 matcher på grund av ett brutet vadben. Men lagom till slutspelet är han tillbaka.
- Formen känns ganska bra. Det är kul att slutspelet drar igång - det är alltid den mest spännande perioden på säsongen. Jag ser fram emot det, säger han.
Tillsammans med Johan Fransson är han den back som spelar flest antal minuter per match - och han kommer sannerligen bli viktigt för Luleå om de ska nå långt
i slutspelet.
Finns det någon speciell spelare ni måste hålla ögonen på i Frölunda?
- Jag tror inte vi ska fokusera på någon individ. Vi ska fokusera på oss själva och vårt spel - vad vi ska göra, säger Pavel Skrbek.