Sekunddramat

Med fem sekunder kvar satte Ema Tomic det avgörande skottet och gav BG en viktig seger mot Järva.
- Herregud vad skönt det var att se bollen gå i, säger matchvinnaren.

Hårt och tufft.

Hårt och tufft.

Foto: Andreas Wälitalo

Luleå2012-10-29 06:00

Segern såg klar ut, BG ledde med 13 poäng och det var endast fyra och en halv minut kvar på matchuret. Ingenting talade för en vändning, BG spelade stabilt och ett tröttkört Järva hade stora problem med sin offensiv.

Bortalaget tog en timeout och matchbilden ändrades totalt. 15 raka poäng och nu var hemmalaget i underläge helt plötsligt.

- Det ska inte få hända, de satte in en helplanspress och vi blev stressade, säger BG:s Ema Tomic.

Hemmacoachen Jens Tillman samlade sina trupper i en timeout, matchklockan visade på åtta sekunder kvar. Spelarna tog sig samman och satte upp ett spel som ledde till segerskottet. I och med vinsten klättrade man upp till en mittenplacering i
tabellen.

I hemmalaget förtjänar Emma Eriksson, Frida Modig och Ema Tomic extra beröm.

- Nu siktar vi uppåt i tabellen, säger matchvinnaren Ema Tomic.

BG Luleå-Järva Devils 63-61

Poäng, BG: Ema Tomic 13, Frida Modig 11, Emma Eriksson 10, Julia Paulin 7, Elsa Paulsson 7, Sofia Gustafsson 7, Moa Lundqvist 5, Frida Wassberger 3.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om