Säsongen över för LF

Säsongen är över för LF Basket.
Luleålaget föll med 81–88 i den avgörande kvartsfinalen mot Borås.

Foto: Jonas Dandanell , Dandanellfoto.se

Luleå2014-04-04 20:41

LF Basket är på väg att göra precis det man inte vill. Nämligen tappa matchen i den första perioden.

Och det på grund av att James "JJ" Miller och Roope Ahonen har skjutit sönder Luleålaget inledningsvis. Ahonen har gjort tio poäng och Miller fem. Det gjorde att LF Basket låg under med siffrorna 18–25 efter tio spelade minuter.

Underläget var på väg att bli ännu större under slutet av perioden. Men några stora spel från amerikanerna Keith McLeod och Kodi Augustus räddade LF från det.

Fast i den andra perioden tappade Luleålaget allt. Och tro det eller ej – det kan tillskrivas James "JJ" Miller ännu en gång. Han fortsatte att bomba i treor i tuffa lägen och låg bakom Borås Baskets stora segerryck. Därför ligger LF under med 30–47 i halvtid

Och när LF Basket var uträknat ännu en gång kom laget tillbaka. Den förre NBA-guarden Keith McLeod ledde sitt lag närmare och närmare Borås och med en period kvar att spela låg Luleålaget under med 60–67.

I den fjärde perioden kom LF faktiskt så nära som ett poäng ifrån Borås. Men sedan tappade man det igen – och förlorade slutligen med siffrorna 81–88. Det innebär att säsongen nu är över för LF Basket.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!