Rosendahl och Jerebko bjöd på riktiga höjdare

Det blev en flygande återkomst för Plannja i vinnarspåret.
Högst och vackrast flög Jonas Jerebko och John Rosendahl.
- När vi inte kan bjuda publiken på någon spänning måste vi bjuda på show i stället, sa Rosendahl.

LULEÅ2007-01-27 06:00
Redan i Jämtlands andra anfall i matchen visade John Rosendahl att Plannja stod inför en klang- och jubelföreställning.
Eller snarare en block- och dunkföreställning.
Rosendahl fällde ut armarna och matade iväg bollen. Det var starten på en bejublad show i Pontushallen.
- Jag vet inte hur många det blev totalt, fem-sex kanske. Jag har snittat sex blockar de senaste två matcherna så jag hoppas att jag kan hålla det snittet, förklarade han.
I matchprotokollet stod det en fyra i blockkolumnen. Förutom det bjöd Rosendahl även publiken på två häftiga dunkar.
Men kvällens flygtur bjöd ändå Jonas Jerebko på.
Andrew Mitchell snodde åt sig bollen och ropade till sig Jerebko som fick passet vid trepoängslinjen. Två snabba steg senare lyfte 19-åringen och flög över tresekundersområdet innan han dunkade i bollen.

"Körde över dem"
- Det är i de där lägena man vill komma. Det fanns ingen i mitten och att dunka är det säkraste sättet att göra poäng, sa Jerebko leende.
Tror du publiken är nöjda med er show?
- Ja, den ska de nog vara nöjda med. Jag tycker att vi körde över dem från början till slut.
John Rosendahl var beredd att hålla med.
- Jag tycker att de ska vara det. Och av vad jag hört så är de det också.
Ja, av reaktionen att döma trivdes publiken.
När Plannja lyfte gjorde taket i Pontushallen det samma.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om