"Riskerar ingenting"

En överansträngd muskel stoppade Brandon McKnight mot Gothia. På tisdag ska han vara tillbaka. - Men det är 18 matcher kvar, vi riskerar ingenting, säger han.

Foto: Andreas Wälitalo

Luleå2010-01-09 06:00
Redan i första halvlek hemma mot Södertälje i tisdags kände den amerikanska guarden av smärtor i benet. I samråd med sjukgymnast Lars Lundgren spelade McKnight klart matchen ändå.Vilket kan vara anledningen till att han inte kunde vara med mot Gothia två dagar senare.- Jag går 100 procent hela tiden så nu måste jag rehabträna och vila lite. Jag kör stenhårt både defensivt och offensivt på träningar och sedan likadant på match. Med tanke på den speltid jag har så sliter det en del, säger Brandon McKnight.Träffat sjukgymnasten
Under gårdagen konstaterade därför Lars Lundgren att guarden har en överansträngning i muskeln och att det är vila som gäller. I kombination med rehabilitering och lätta skottövningar.Prognosen säger dock att han med stor sannolikhet kommer kunna vara med i Plannjas match mot Sundsvall på tisdag.- Lasse tror att jag kommer kunna spela då men jag ska känna efter på måndag och tisdag. Det är många matcher kvar så det är ingen idé att riskera något, jag måste vila så länge det behövs.Något som han inte varit särskilt bra på tidigare.- Jag vet inte hur jag ska göra för att göra saker halvdant, jag kan inte det. Jag kör för hårt och måste vila emellanåt, säger han.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om