Premiären får vänta för Anton Lahdenperä

Första världscuptävlingen i storslalom är i antågande. Utan Anton Lahdenperä, Gällivare. - En orsak är att det är den tuffaste storslalomen på säsongen. Jag hade fått startnummer 70 och det är omöjligt att göra något bra av det, säger han till Norrbottens-Kuriren.

NYA ZEELAND. Anton Lahdenperä är på träningsläger på andra sidan jordklotet. Foto: ANDREAS WÄLITALO

NYA ZEELAND. Anton Lahdenperä är på träningsläger på andra sidan jordklotet. Foto: ANDREAS WÄLITALO

Foto: Andreas Wälitalo

LULEÅ2008-10-18 06:00
Säsongens första landslagstrupp till Söldens storslalom presenterades i går. Länets främste åkare, och tillika landslagsåkare, Anton Lahdenperä finns inte med.Men det kunde varit så.Tanken var att fyra åkare skulle köra ett kval om den sista platsen men tre hoppade av, Anton Lahdenperä var en av dessa.- Storslalomen i Sölden är riktigt tuff. Man måste vara i extremt bra form annars finns risken att man skadar sig. Jag känner att jag behöver träna lite mer, säger Anton Lahdenperä som ändå hoppas på ett par storslalomtävlingar i vinter.Vill nå topp tio
Nu blir första tävlingen slalomen i Europacupen i Frankrike i början av november. Första världscuptävlingen körs i finska Levi i mitten av november.Förra säsongen var ingen höjdare för Anton Lahdenperä som stod still i utvecklingen.- Jag hade väl lite högre målsättningar än vad resultatet blev. Det blev väl en 16:e plats som bäst, säger han.Till denna säsong har han bytt skidmärke och försäsongsträningen har gått riktigt bra.- Först och främst vill jag känna att jag åker bra. Men jag vill till världscupfinalen dit de 25 bästa går och ha ett par topp tio-placeringar, säger Anton Lahdenperä.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om