Plannja gick ut och avgjorde i andra halvlek

Bra försvar i andra halvlek bäddade för segern. - Gothia är svåra att spela försvar på och det märktes i den jämna första halvleken då vi inte alls hade full kontroll. I andra kom vi tillbaka på ett storstilat sätt och vi är bra just nu, konstaterade Mattias Kenttä.

HÖLL ANDAN. Mattias Kenttä tackade försvarsspelet i andra halvlek för segern.

HÖLL ANDAN. Mattias Kenttä tackade försvarsspelet i andra halvlek för segern.

Foto: Roland S Lundström

Luleå2009-11-21 06:00
I pausen hittade laget tillbaka till sitt bästa spel.- Vi snackade ihop oss och gick tillbaka till grunderna försvarsmässigt. Sedan gick vi ut från omklädningsrummet och avgjorde matchen direkt. Det var härligt, fortsatte en upprymd Kenttä efter matchen.I sitt eget lag berömde han framförallt guarden Brandon McKnight som satte 26 poäng.- Hans snygga treor betydde mycket för vårt lag, ansåg Kenttä som nu ser fram mot kommande matcher mot topplagen Sundsvall och Norrköping hemma och Solna borta.Rush tappade
Malonas Algirdas, coach i Gothia tyckte att hans ungdomliga lag inte riktigt klarade den mentala kampen mot ett starkt Plannja.- Vi var inte så aggressiva som vi behöver vara för att stå pall mot Plannja. Men jag hoppas att vi kan hitta den energin framöver.Lagets store spelare var australiensaren Liam Rush som satte 27 poäng och tog sju returer. Han betydde mycket för Sundsvalls SM-guld förra säsong och är nu en klippa i Gothia.- En tuff kamp. Vi hängde med Plannja bra i första halvlek, men tappade tyvärr skärpa i tredje, suckade Rush.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!