Nilsson hoppar av Tingsryd och slutar med hockeyn

Kvalspel väntar för Tingsryd.
Då väljer den Bodenfostrade tränaren Petter Nilsson att lämna laget - och sluta helt med ishockey.
- Under en längre tid har jag inte mått bra, säger han.

Luleå2013-03-06 06:00

Inför den här säsongen fick den förre Luleåbacken Petter Nilsson sitt första stora
tränaruppdrag. Huvudansvaret för allsvenska Tingsryd.

Sportsligt har det gått tungt och i sista omgången åkte laget under kvalstrecket.

En tuff serie väntar för Tingsryd - då hoppar Nilsson av sitt uppdrag av familjeskäl.

- Jag har tidigt varit inne på att jag trott och hoppats att säsongen ska vara över 2 mars. Det har varit fruktansvärt tufft att vara borta från mina barn och min familj. Har man barn själv tror jag man har förståelse för hur tufft det är att vara borta från dem, säger Petter Nilsson till Kuriren.

"Funderat resten av livet"
Hans bror, Rolf Nilsson (tidigare assisterande tränare), tar nu över huvudansvaret. Själv slutar Petter Nilsson helt med ishockeyn.

- Hade jag tackat nej till det här hade jag funderat resten av livet på det. Nu kan jag med gott samvete sluta och låta andra hålla på med hockeyn.

Hur tror du det går för Tingsryd nu?

- Det blir inga stora förändringar. Det är bra att "Roffe" stannar - han har flera år till som han ska satsa på tränarkarriären och kan få upp Tingsryd igen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om