Luleå Baskets starka returtagning avgjorde matchen

Luleå-coachen Dennis Pihl var glasklar i sin analys varför Luleå besegrade gästande Norrköping i Pontus i gårkväll.
- Vår starka returtagning avgjorde. Vi vann den delen med 42-20, och det är jättestarka siffror, konstaterade Pihl belåtet.

LULEÅ2007-02-10 06:00
I vissa matcher, framförallt i förlustmatcherna den här säsongen, har Luleå Basket haft problem med returtagningen, men av det syntes absolut ingenting i matchen mot Norrköping.
Luleå-tjejerna plockade hela 24 defensiva och 18 offensiva returer, och ett så fint facit hör till ovanligheterna.

Tog sig samman
- Klart jag måste vara nöjd då. Vi har jobbat hårt med returtagningen och pratat mycket om det på träningarna och nu fick vi verkligen se vad det betyder. Jag är helnöjd med den här segern, sammanfattade Dennis Pihl efter 78-58.
Han konstaterade att det var lite "hackigt" när matchen var jämn i den tredje quartern.
- Men tjejerna tog sig samman på ett berömvärt sätt och fixade segern. Naturligtvis rann det iväg poängmässigt när de (Norrköping) fick Nikki (Weddle) utfoulad, slutar Luleåcoachen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!