Lindqvist och Johnsson på skadelistan

Robin Lindqvist och Pierre Johnsson stannade hemma när övriga laget spelade mot Björklöven.  Orsakerna - ett svullet knä och en sträckning i axeln.

Pierre Johnsson, Luleå Hockey
Foto: PETRA ISAKSSON

Pierre Johnsson, Luleå Hockey Foto: PETRA ISAKSSON

Foto: PETRA ISAKSSON

Luleå2009-08-18 06:00
Robin Lindqvist klev av matchen mot Mora i fredags och har inte spelat sedan dess. - Det gör inte ont, men är svullet. Eftersom jag har tränat med det har det inte gått bort, därför vilar jag nu, sa han. Axelproblem
Även backen Pierre Johnsson stannade hemma i Luleå under gårdagen. På morgonens träning sträckte han axeln under ett skottmoment. - Det sträckte till och när vi hade en närkampsövning efteråt kände jag att jag tappade kraft när jag skulle skjuta ifrån min gubbe, sa Johnsson. Ingen av spelarna säger sig vara orolig över att det ska vara några allvarliga skador. För Johnsson väntar vila i 48 timmar medan Lindqvist hoppas kunna spela antingen mot Modo i morgon eller Skellefteå på fredag. - Jag har haft en toppensommar och känner mig i riktigt bra form. Trist att en skitsak ska göra att jag är borta två matcher, sa Lindqvist.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!