LF Basket ville först kolla Kodi Augustus fysiska status.
Den 26-årige forwarden har haft problem med en fotledsskada.
Men nu har de sjufaldiga svenska mästarna skrivit kontrakt med den atletiske spelaren på 203 centimeter.
– I Kodi får vi en spelare som är mycket atletisk och väldigt mångsidig i sitt offensiva spel. Han är en duktig skytt utifrån, han kan sätta bollen i golvet och attackera, han kan spela med ryggen mot korgen. Han har många hot i offensiven där skyttet ligger i främsta rummet, säger Joulamo i ett pressmeddelande.
Tommi Hansson, coach för 08-Stockholm och Kodi förra säsongen:
– Kodi är den största talang som jag tränat någonsin. Han har allt det som behövs för att bli riktigt duktig, det är bara upp till honom själv hur långt han vill komma. Jag trodde han skulle fixa det i Slovenien i Union Olimpija och europaspel, han har alla de verktyg som behövs. Offensivt kan han skjuta från olika distanser, ta bollen till korgen, posta upp och så vidare.
Kodi har kommer närmast från det slovenska topplaget Union Olimpija och har tidigare under karriären spelat i Uruguay och Australien. Kodi spelade NCAA för Mississippi State i Southeastern conference under sin collegetid. Under Kodi´s sista NCAA-säsong 2010/11 var hans statistik följande på 31 spelade matcher; 31,5 minuter/12 poäng/7 returer/1 assist och 3 turnovers.