Lahdenperä tar fart mot den yppersta världseliten
Anton Lahdenperä har tagit första steget mot det stora målet. Uttagningen till A-landslaget är ett led i vandringen mot den mot den yppersta världseliten. - Självklart drömmer man om medaljer på stora mästerskap, säger Lahdenperä.
- I och med att jag var tvåa i europacupen blev jag ju automatiskt kvalificerad för världscupen, och det är ju seniorer som åker där. Dessutom är det femte året jag är med i landslaget. För mig var det väntat, säger han.
Den första augusti börjar uppladdningen inför vad som komma skall med ett veckolångt träningsläger i den schweiziska skidorten Saans See.
Därefter hinner Lahdenperä bara hem till Gällivare och vända innan truppen sätter sig på flyget till Nya Zeeland för att slipa formen ytterligare i tre veckor. Ett hektiskt schema som dock inte skrämmer Anton Lahdenperä.
- Jag är bara jävligt motiverad. Jag har haft semester tillräckligt länge.
Trots att utmaningar som världscupen och VM i Åre väntar runt hörnet gör Lahdenperä inga större förändringar i sitt träningsupplägg.
- Däremot ska jag försöka komma i form tidigare i år. I fjol var jag som bäst i slutet av säsongen och det vill jag ändra på. Jag ska förbereda mig genom att göra fler åk än tidigare.
Vad har du för mål med vintern?
- Dom 30 bästa för ju göra ett andra åk i varje världscuptävling, så jag siktar väl på att lägga mig nånstans kring topp 25. Och sen vill jag förstås åka världscupfinal.
Sverige har i dag fyra platser till hemma-VM i Åre. Lyckas Anton Lahdenperä i världscupen lär han lägga väntarna på en a platserna. Men konkurrensen är stenhård.
- Vi är åtta stycken, fyra yngre och fyra etablerade, som alla kommer göra allt för en VM-plats. Det blir väldigt tufft.
Lahdenperä får sällskap upp i A-truppen av Mattias Hargin, Jens Byggmark och Hans Olsson. De känner varandra väl sedan tidigare och kommer hjälpas åt för att nå framgång.
- Det är jäkligt kul att dom också får chansen. Vi har följts åt sen vi var små och stöttar varandra i med- och motgång. Det betyder mycket.
Gällivaretalangen säger att han känner sig mer motiverad än någonsin och lovar full satsning mot det yppersta eliten.
- Om ett par år hoppas jag kunna vara med och fajtas om en pallplats i varje världscuptävling, och självklart drömmer man om att ta medaljer på stora mästerskap också.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!