Jerebko har koll på Europa

Jonas Jerebko har skrivit kontrakt. Med sin första agent.
- Han ska kolla upp vilka klubbar som är intresserade av mig, säger Plannjaspelaren.

LULEÅ2007-06-01 06:00
Förra säsongen blev en stor succé för Jonas Jerebko som vann sitt första SM-guld med Plannja och valdes till årets rookie. Jerebko har ett tvåårskontrakt med Plannja Basket men har rätt att bryta kontraktet för spel i någon proffsklubb. 20-årige Jerebko har hela tiden sagt att han inte kommer att ta några förhastade beslut utan i första hand fokusera på U20-landslaget och EM i Polen 5-16 juli.
- Jag snackar med min agent varje dag och han håller på att kolla upp vilka klubbar som är intresserade av mig. Vi får se vad som händer ingenting är ännu klart, säger Jerebko.

Vill fundera
Att han fått sommaren på sig innan han ska lämna besked till Plannja Basket tycker han känns bra.
- Då hinner man fundera istället för att slänga sig på första erbjudandet som eventuellt dyker upp, säger Jerebko.
När Norrbottens-Kuriren når Plannjaspelaren befinner han sig i Södertälje på träningsläger med U20-landslaget. På plats finns även klubbkompisen Robin Ryan som tillsammans med Jerebko förbereder sig för en tuff helg.
Det handlar om tre matcher mot Tyskland i Berlin med första uppkast i kväll klockan 19.30.
Efter helgens landslagsuppdrag väntar ett nytt landslagssamling den 18 juni inför Baltic Cup i Helsingfors som avgörs 28-30 juni.
Sedan väntar EM.
Sedan ett besked till David Visscher.
- Det är mycket basket just nu, konstaterar Jonas Jerebko.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om