I dag läkarundersöks Mladen Soskic av LF Basket.
Det mesta talar för att den 22-årige serben tvingas lämna klubben. På grund av stora skade- och sjukdomsproblem har forwarden inte blivit någon succé i LF Basket.
- Det är en duktig spelare och en jättebra kille. Men han måste få bli frisk och visa att han kan prestera, säger klubbdirektören Lars Mosesson.
Enligt uppgifter till Norrbottens-Kuriren har klubbledningen i princip bestämt sig för att sparka forwarden. Information som Lars Mosesson varken bekräftar eller dementerar.
- Jag vill inte prata om att bryta. Vi får se vad läkarna säger först, vad det finns för alternativ. Men han har haft en otrolig otur sedan han kom hit.
Vill inte lämna
Kuriren har varit i kontakt med Mladen Soskic som blir överraskad över att han kan tvingas lämna Luleå i förtid.
- Det här är första gången jag får höra något sånt. Jag är inställd på att spela vidare med LF Basket, säger han.
Serbens tid i klubben har kantats av sjukdomar och sedan slutet av december har han missat all träning på grund av luftrörskatarr.
- Klart jag har tappat både styrka och vikt av alla sjuk-domar. Men jag lär få tillbaka konditionen snabbt så fort jag blir frisk.
Hur känns det att höra att du kan tvingas lämna?
- Det känns inte alls eftersom att uppgifterna inte stämmer. Jag bryr mig inte om ett felaktigt rykte och har inga fler kommentarer om det.
Ska utvärdera truppen
LF Baskets klubbdirektör Lars Mosesson menar att förändringar tillhör idrotten. Han tror att det dröjer ytterligare ett tag innan det lugnat ned sig.
- Vi får se hur det kommer att se ut i truppen. Vi hoppas att det börjar vända när det gäller skador och så vidare, säger han.
Har koll på Massamba
Klubben följer spelarmarknaden och har spanat in den förre Södertäljeforwarden Brice Massamba som är klubblös efter en sejour
i kroatiska Djuro Djakovic. 24-åringen, som ingår i det svenska landslaget, tränar för närvarande med Södertälje.
- Hans namn har snurrat runt i vårt lilla sportråd, bekräftar Lars Mosesson.
- Vi har inte föreslagit honom något kontrakt. Men vi har koll på att han finns på marknaden.
Mosesson ser Massamba som en center i första hand - inte som en ersättare för sparkade Esian Henderson eller ifrågasatte Soskic.
- Brice är mer av en femma och konkurerar väl mer med (Johan) Åkesson och Urule (Igbvaboa). Han går inte ut och skjuter så mycket, säger LF:s klubbdirektör.